– ostre zapalenie spojówek występujące kilka godzin po ekspozycji nie osłoniętego oka na silne promieniowanie nadfioletowe z łuku elektrycznego podczas spawania. Oczy wykazują wyraźny odczyn zapalny, a zewnętrzna warstwa rogówki ulega złuszczeniu odsłaniając nerwy rogówki. Występuje ostry ból, łzawienie oraz nie kontrolowany skurcz mięśni prowadzący do zamknięcia oka. Do odnowy nabłonka dochodzi po kilku dniach. Stosuje się antybiotykowe krople do oczu aby zapobiec infekcji. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny, Medycyna; RTW 1997 r.
Zobacz także
ODPOCZYNEK KIEROWCY
– każdy nieprzerwany okres, co najmniej jednej godziny, w którym kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem. Według ustawy z 24 sierpnia 2001 r. o czasie pracy kierowców. (Dz. U. nr 123, poz. 1354 z późn. zm.).
STAN EPIDEMII
sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Według ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, 1495.).
HYDRANT WEWNĘTRZNY
– zawór wodny zainstalowany na wewnętrznej sieci wodociągowej, obudowany szafką i wyposażony w wąż tłoczny zakończony prądownicą wodną. Wydajność hydrantu wewnętrznego powinna wynosić: 52–2,5 l/s; 25–1l/s. Do obsługi hydrantu potrzebne są 2 osoby.