– 1) art. 24 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy”. Według art. 24 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej; 2) ogólnie przyjęty skrót ochrony człowieka w procesie pracy. Obejmuje ona m.in. zagadnienia techniczne, higieniczne, sanitarne, organizacyjne, prawne i wychowawcze. Ochrona pracy jest dziedziną, w której prawo najgłębiej wkracza w problematykę techniczną i organizacyjną procesu produkcji. Przepisy o ochronie pracy cechuje to, że mają charakter prawa bezwzględnie obowiązującego, co oznacza, że postanowienia tych przepisów nie mogą być zmieniane na niekorzyść pracownika, choćby obie strony stosunku pracy tego sobie życzyły lub na to się godziły. Według ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.); 3) całokształt norm prawnych oraz środków badawczych, organizacyjnych i technicznych, mających na celu ochronę praw pracownika oraz ochronę jego życia i zdrowia przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w środowisku pracy, a także stworzenie mu optymalnych warunków pracy z punktu widzenia ergonomii, fizjologii i psychologii pracy. W definicji pojęcia ochrona pracy mieści się pojęcie bezpieczeństwo i higiena pracy. Według A. Hansen, Bezpieczeństwo i higiena pracy,Wydawnictwa szkolne i pedagogiczne, Warszawa 1998 r.
Zobacz także
BADANIA LEKARSKIE DO CELÓW SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH
– badania lekarskie ustalające brak przeciwwskazań do wykonywania prac w procesie produkcji i w obrocie żywnością. Obowiązek objęcia badaniami lekarskimi do celów sanitarno-epidemiologicznych spoczywa na przedsiębiorcach prowadzących działalność w zakresie produkcji i obrotu żywnością. Według ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy. (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1184).
NIKOTYNA
– toksyczny alkaloid otrzymywany z liści Nicotiana tabacum i Nicotiana rustica. Duże dawki powodują zgon. Powoduje przyspieszenie pracy serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego przez obkurczenie małych tętniczek. Składniki dymu tytoniowego są przyczyna powstawania wielu groźnych chorób. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997.
CHOROBA KESONOWA
– choroba dekompresyjna; choroba zawodowa nurków, kesoniarzy, dotykająca także pilotów; jej przyczyną są zbyt szybkie i wielokrotne wahania ciśnienia wewnętrznego organizmu wywołane zbyt szybkimi zmianami ciśnienia zewnętrznego, np. podczas szybkiego wynurzania się nurka nie chronionego sztywnym skafandrem, co powoduje uwalnianie się we krwi pęcherzyków rozpuszczonego powietrza, które uciskają zakończenia nerwów lub powodują zatory w krwiobiegu. […]