– powstaje podczas pracy dynamicznej (wysiłku dynamicznego), gdy występuje znaczna aktywność ruchowa (np. ręczne kopanie dołów), powodująca pobudzenie układów krążenia i oddechowego. Jego wielkość określa się przez wyliczenie wydatku energetycznego. Według Konsultant Regionalnego Ośrodka BHP, Materiał szkoleniowy, Tom II Ergonomia, Wybrane problemy psychologii pracy Z. Błaszczyk, SEKA S.A. 2008 r.
Zobacz także
WOLNE RODNIKI
– wysoce aktywne chemicznie atomy lub grupy atomów, pozostające w stanie wolnym jedynie przez bardzo krótki okres i w specyficznych warunkach. Charakteryzują się posiadaniem przynajmniej jednego niesparowanego elektronu. Wolne rodniki mogą znacznie uszkadzać DNA, białka oraz składniki lipidowe błon komórkowych, w których rozpoczynają łańcuchowe reakcje wolnorodnikowe. Są one prawidłowo zmiatane przez antyoksydanty i substancje towarzyszące, […]
PRACOWNIK ZATRUDNIONY NA STANOWISKU Z MONITOREM EKRANOWYM
każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973).
IMPEDANCJA (opór elektryczny pozorny)
– wielkość, która jest miarą oporu, jaki napotyka prąd elektryczny, przepływając przez obwód. Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.