– nagłości nie należy rozumieć dosłownie jako zdarzenia błyskawicznego i jednorazowego, gdyż działanie może być kilkukrotne lub trwać przez pewien czas. Nagłość zdarzenia odróżnia wypadek przy pracy od choroby zawodowej. Okres, w którym powinien zamknąć się przebieg nagłego zdarzenia, aby nie straciło ono charakteru wypadku jest umowny, lecz nie powinien przekraczać jednej doby. Według J. Wroński, K. Żurawski, Metodyka badania wypadków, Kolpress, 2007 r.
Zobacz także
WOLNA KRYSTALICZNA KRZEMIONKA
– odmiany krystaliczne dwutlenku krzemu. Dwutlenek krzemu jest powszechnie występującą w przyrodzie substancją. Tworzy różne odmiany krystaliczne (kwarc, krystobalit, trydymit) i bezpostaciowe (opal, diatomit, ziemia okrzemkowa). Według A. Uzarczyk, Czynniki szkodliwe w środowisku pracy, ODDK Gdańsk 2006 r.
INSPEKTOR ds. SUBSTANCJI I PREPARATÓW CHEMICZNYCH
– centralny organ administracji rządowej zajmujący się m. in. oceną ryzyka stwarzanego przez substancje chemiczne i preparaty oraz gromadzeniem i udostępnianiem danych o tych substancjach. Organem odwoławczym jest minister ds. zdrowia. Według ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych. (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1222)
URAZ
– uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego. Według ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych .