MIKROKLIMAT ZIMNY

Mikroklimat zimny

Mikroklimat zimny to warunki środowiska pracy, w których temperatura wynosi poniżej 10°C, prędkość ruchu powietrza przekracza 0,1 m/s, a wilgotność względna jest większa niż 5%. Działanie miejscowe mikroklimatu zimnego określane jest za pomocą wskaźnika WCI (Wind-Chill Index). Obliczenie wartości wskaźnika odbywa się na podstawie pomiarów temperatury i prędkości powietrza bezpośrednio na stanowisku pracy. Wielkość wskaźnika pozwala oszacować stopień ryzyka odmrożeń poszczególnych części ciała. Ryzyko jest duże, gdy WCI≥2000. W takiej sytuacji ekspozycja na zimno jest bezwzględnie zabroniona. Dopuszczalne wychłodzenie ogólne organizmu określa wartość wskaźnika IREQmin (m2 ·K·W-1). Zależy ona od:
  • warunków środowiska termicznego,
  • metabolizmu (wydatku energetycznego),
  • parametrów odzieży (stopnia jej izolacyjności i przepuszczalności powietrza).

Pomiary

Pomiary mikroklimatu zimnego w miejscu pracy dokonuje się raz w roku, a jeśli wskaźniki nie przekroczyły norm dla 8-godzinnego czasu pracy – raz na dwa lata. Praca młodocianych i kobiet w ciąży lub matek karmiących dziecko w mikroklimacie zimnym, z wyłączeniem prac w chłodniach i zamrażalniach, może być realizowana pod następującymi warunkami: Młodociani:
  • wyposażenie w odzież o odpowiedniej ciepłochronności, zgodnej z wymaganiami Polskiej Normy,
  • zapewnienie na stanowiskach pracy gorących napojów,
  • przestrzeganie, aby wydatek energetyczny nie przekraczał norm – jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 10°C, czas pracy w takich warunkach nie może być dłuższy niż 3 h na dobę.
Kobiety w ciąży i matki karmiące: Praca w mikroklimacie zimnym może być wykonywana tylko w warunkach, w których wskaźnik PMV (przewidywana ocena średnia), określany zgodnie z Polską Normą dotyczącą tych prac, jest mniejszy od −1,0.
  • 12 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r . w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166) (izolacyjności i przepuszczalności powietrza).
Według PN-EN ISO 11079:2008. Ergonomia środowiska termicznego. Wyznaczanie i interpretacja stresu termicznego wynikającego z ekspozycji na środowisko zimne z uwzględnieniem wymaganej izolacyjności odzieży (IREQ) oraz wpływu wychłodzenia miejscowego.
Zapoznaj się z ofertą szkoleniową on-line SEKA S.A. krajowego lidera w branży e-learningu. Zaufaj naszemu doświadczeniu skontaktuj się z nami już dzisiaj NAPISZ DO NAS TERAZ NA: szkolenia@seka.pl [tytulpodstrony]ZOBACZ SZKOLENIA ON-LINE[/tytulpodstrony] [szkoleniaoferta termslug="100296"]  
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też: bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40 Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.