Mikroklimat gorący
Mikroklimat gorący, według definicji Głównego Urzędu Statystycznego sformułowanej na potrzeby opracowania danych o warunkach pracy, to warunki środowiska pracy, w których temperatura powietrza w pomieszczeniu lub przy bezpośrednim oddziaływaniu otwartego źródła promieniowania cieplnego (np. przy piecu piekarniczym, hutniczym lub odlewniczym) wynosi powyżej 30oC, a względna wilgotność powietrza powyżej 65%.
Mikroklimat gorący jest czynnikiem szkodliwym w środowisku pracy, gdyż może powodować przegrzanie i naruszenie równowagi cieplnej organizmu, skutkujące pojawieniem się znużenia, osłabienia fizycznego, a następnie udaru cieplnego. Wskaźnikiem wykorzystywanym do pomiarów obciążenia termicznego jest wskaźnik WBGT (Wet Bulp Globe Temperature). Wiąże on ze sobą trzy wielkości charakteryzujące mikroklimat gorący:
- temperaturę powietrza,
- średnią temperaturę promieniowania,
- wilgotność bezwzględną.
Te dane łączy się z ustalonym wcześniej poziomem metabolizmu pracownika. Wartość dopuszczalna wskaźnika WBGT jest uzależniona od wydatku energetycznego związanego z wykonywaną pracą i stopniem wentylacji w pomieszczeniu.
Obowiązki pracodawcy
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje bez względu na panujące warunki. W warunkach szczególnie uciążliwych, a do takich zalicza się praca w mikroklimacie gorącym, oprócz wody pracodawca powinien zapewnić też inne napoje, tzw. profilaktyczne. Ich ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków w pracy oraz potrzeb fizjologicznych pracowników. Przyjmuje się, że na 1 litr napoju powinno wchodzić 1g soli, 1g witaminy C oraz dodatki smakowe.
Napoje należy zapewnić:
- jeśli temperatura w pomieszczeniu przekracza 28 oC,
- w pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, których wydatek energetyczny wynosi 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal na dobę u kobiet.
- w pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25oC i WBGT powyżej 25o
Młodociani i kobiety w ciąży oraz matki karmiące
Młodociani pracujący w mikroklimacie gorącym przy wskaźniku WGBT powyżej 26oC mogą wykonywać pracę w takich warunkach maksymalnie 3 godziny na dobę z 10-minutowymi przerwami w pracy co 50 minut, jeśli zachowane są normy ich wydatku energetycznego.
Zakazana jest praca młodocianych oraz kobiet w ciąży lub matek karmiących w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30oC, a wilgotność 65%. Ponadto kobiety w ciąży nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których dochodzi do nagłych zmian temperatur przekraczających 15oC.
Zapoznaj się z ofertą szkoleniową on-line SEKA S.A. krajowego lidera w branży e-learningu. Zaufaj naszemu doświadczeniu skontaktuj się z nami już dzisiaj NAPISZ DO NAS TERAZ NA: szkolenia@seka.pl
ZOBACZ SZKOLENIA ON-LINE
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zobacz też:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA