– to: 1) a) zespół wyposażony lub który można wyposażyć w mechanizm napędowy inny niż bezpośrednio wykorzystujący siłę mięśni ludzkich lub zwierzęcych, składający się ze sprzężonych części lub elementów, z których przynajmniej jedna jest ruchoma, połączonych w całość mającą konkretne zastosowanie, b) zespół, o którym mowa w lit. a), bez elementów przeznaczonych do jego podłączenia w miejscu pracy lub do podłączenia do źródeł energii i napędu, c) zespół, o którym mowa w lit. a) i b), gotowy do zainstalowania i zdolny do funkcjonowania jedynie po zamontowaniu na środkach transportu lub zainstalowaniu w budynku lub na konstrukcji, d) zespoły maszyn, o których mowa w lit. a-c, lub maszyny nieukończone (zob. hasło), które w celu osiągnięcia określonego efektu końcowego zostały zestawione i są sterowane w taki sposób, że działają jako zintegrowana całość, e) zespół sprzężonych części lub elementów, z których przynajmniej jeden jest ruchomy, połączonych w całość, przeznaczony do podnoszenia ładunków, którego jedynym źródłem mocy jest bezpośrednie wykorzystanie siły mięśni ludzkich. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. nr 199, poz.1228); 2) maszyna – to wszelkie maszyny i inne urządzenia techniczne, narzędzia oraz instalacje użytkowane podczas pracy, a także sprzęt do tymczasowej pracy na wysokości, w szczególności drabiny i rusztowania. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. nr 191, poz. 1596 z późn zm.).
Zobacz także
ZESPÓŁ WIBRACYJNY
jest wynikiem oddziaływania na organizm człowieka drgań mechanicznych emitowanych przez narzędzia podczas pracy. W medycynie wyodrębnia się dwie postacie kliniczne tej choroby: zespół wywołany ogólnym działaniem drgań mechanicznych (kiedy niekorzystne bodźce oddziałują na cały organizm) oraz wywołany miejscowym działaniem drgań mechanicznych (kiedy energia przekazywana jest na ręce przez narzędzie pracy) za: https://www.drewno.pl/artykuly/5447,choroba-wibracyjna-objawy.html W wyniku długotrwałego […]
LAMPA RTĘCIOWA (rtęciówka)
– rodzaj lampy jarzeniowej. Rura, w której zachodzą wyładowania w parze rtęci. Rura ta wykonana jest z topionej krzemionki lub kwarcu, zamknięta z obu końców. Na końcach wtopione są elektrody z molibdenu i wolframu. Wypełniona jest argonem z dodatkiem czystej rtęci.
DYREKTYWA RADY NR 2000/39/EC z 8 czerwca 2000 r.
rozszerzająca wykaz substancji chemicznych, dla których określono graniczne normatywy higieniczne.