– 1) Do każdej maszyny wprowadzanej na rynek powinna być dołączona instrukcja zawierająca informacje: ujęte w oznaczeniu maszyny (zob.), ale bez numeru fabrycznego; ułatwiające konserwację maszyny, w tym podające adres serwisu i importera; o przewidywanym zastosowaniu maszyny (w tym także o takich zastosowaniach, których w sposób racjonalny można od tej maszyny oczekiwać); o stanowisku lub stanowiskach roboczych, które może zajmować operator; dotyczące bezpiecznego oddawania do eksploatacji, użytkowania i przemieszczania maszyny – z podaniem jej masy i części, jeżeli maszyna ma być transportowana osobno, a także zasad jej montażu i demontażu, regulacji i konserwacji, obsługi i napraw; dane dotyczące emitowanego hałasu i przenoszonych drgań. W koniecznych przypadkach instrukcja powinna także zawierać: informacje o niedopuszczalnych sposobach użytkowania maszyny; informacje niezbędne do bezpiecznego użytkowania maszyny w atmosferze zagrożonej wybuchem; wskazówki szkoleniowe; podstawowe charakterystyki narzędzi, które mogą być stosowane w maszynie; wymagania w zakresie instalowania i montażu, a w szczególności np. dotyczące zalecanych tłumików drgań oraz rodzaju i masy płyt fundamentowych oraz np. warunki i metody pomiaru hałasu. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. nr 199, poz.1228).2) dokument zawierający opis wszystkich możliwych etapów pracy i obsługi maszyny (np. montaż, eksploatacja, regulacja, remont itp.) na których mogą wystąpić zagrożenia oraz sposoby uniknięcia lub zminimalizowania tych zagrożeń; powinna być sporządzona w języku kraju użytkownika maszyny. Według Dyrektywy Maszynowej 98/37/WE z 22.06.1998 r. (Dz. Urz. WE, nr L 207/1 z 23.07.1998 r.)
Zobacz także
BARWA
– kolor, właściwość ciał, zależna od stopnia odbijania, pochłaniania lub rozpraszania poszczególnych długości fal promieniowania świetlnego przez to ciało.
CZYNNIKI GAŚNICZE
– to najczęściej stosowane ciecze, proszki, gazy itp. o właściwościach: chłodzących, tłumiących, inhibicyjnych (spowalniających reakcję chemiczną), mechanicznych – przerywających palenie się.
JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA PROWADZĄCA DZIAŁALNOŚĆ SZKOLENIOWĄ W DZIEDZINIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY
– to: placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, szkoła ponadgimnazjalna, jednostka badawczo-rozwojowa, szkoła wyższa lub inna placówka naukowa, stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy, osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej – jeżeli prowadzą działalność […]