Ergonomia koncepcyjna
Ergonomia koncepcyjna to wprowadzenie zasad ergonomii już podczas opracowania koncepcji oraz projektowania m.in. maszyn, urządzeń, czy stanowisk pracy w celu zwiększenia wydajności pracy oraz poprawy warunków bezpieczeństwa pracowników.
Na etapie projektowanie stosowana jest jako prewencja, z kolei w przypadku funkcjonujących już stanowisk pracy – w celu poprawy szeroko pojętych warunków pracy oraz poprawy jej wydajności (ergonomia korekcyjna). Pracodawcy mają obowiązek dbania o ciągłą poprawę bezpieczeństwa pracowników i ciągłego unowocześniania stanowisk pracy.
Ergonomia koncepcyjna ma na celu:
- odpowiedni dobór maszyn i urządzeń, tak by zapewnić jak największe bezpieczeństwo obsługującym je pracownikom przy jednoczesnym dążeniu do jak największej wydajności pracy i procesu produkcyjnego,
- projektowanie poszczególnych stanowisk pracy w celu zminimalizowania ryzyka wypadków lub narażenia pracownika na zagrożenie zawodowe,
- projektowanie całego cyklu produkcji w celu uzyskania jak największej wydajności przy jednoczesnym poszanowaniu zasad BHP i w zgodzie z zasadami ergonomii.
Ergonomia koncepcyjna ma zastosowanie na każdym stanowisku pracy. Jest bardzo ważna w przestrzeni biurowej (właściwe zaprojektowanie i rozlokowanie stanowisk pracy, dobór mebli, sprzętu biurowego, oświetlenia), ale jeszcze większe znaczenie ma w zakładach produkcyjnych, w których właściwe zaprojektowanie poszczególnych etapów cyklu produkcyjnego może przyczynić się nie tylko do ograniczenia lub wyeliminowania zagrożeń zawodowych, ale również ograniczenia monotonii pracy, zwiększenia jej efektywności i w rezultacie wzrostu produkcji, a tym samym zysków firmy.
Przy doborze maszyn i sprzętów zawsze stosowana jest zasada opłacalności: pracodawca musi dokonać kalkulacji, na ile inwestycja w lepszy sprzęt przełoży się na wzrost wydajności i bezpieczeństwa pracy, dlatego częstą praktyką jest stosowanie ergonomii korekcyjnej wobec tych stanowisk pracy, które spowalniają lub utrudniają proces produkcyjny i/lub mają wpływ na wzrost zagrożenia zawodowego na poszczególnych stanowiskach pracy.
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl