– gromadzenie się ładunków elektrycznych na skutek elektryzowania się różnych materiałów, objawiające się wyładowaniami iskrowymi, mogącymi spowodować wybuch, pożar, zakłócenia w procesach technologicznych i w funkcjonowaniu urządzeń elektronicznych, a także mającymi często niekorzystny wpływ na organizm ludzki. Podczas elektryzacji statycznej występują wysokie wartości napięcia elektrycznego wynoszącego, np. przy chodzeniu w skórzanym obuwiu (podeszwy) po wełnianym dywanie – 14.000 V, podczas rozpylania farby przy malowaniu natryskowym – 10.000 V, przy wypływie sprężonego azotu z butli – 9.000 V, podczas chodzenia w gumowym obuwiu – 1.000 V. Powstawaniu elektryczności statycznej zapobiega się poprzez instalacje uziemiające, a także np. poprzez zwiększanie wilgotności względnej powietrza, nadmuchiwanie miejsc zagrożonych wybuchem na skutek elektryczności statycznej zjonizowanym powietrzem pobieranym spoza strefy zagrożenia wybuchowego oraz przez ograniczanie prędkości przepływu cieczy organicznych lub gazów.
Zobacz także
AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY
– niezależne źródło energii elektrycznej, stanowiące zestaw złożony z silnika spalinowego i prądnicy synchronicznej oraz urządzeń pomocniczych związanych z jego działaniem.
DEZYNFEKCJA (1)
– proces redukcji ilości biologicznych czynników chorobotwórczych przez zastosowanie metod fizycznych i chemicznych. Według ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. Nr 234 poz. 1570).
MAKSYMALNA MASA NETTO
– to wyrażona w kilogramach maksymalna masa netto zawartości pojedynczego opakowania lub maksymalna masę łączna opakowań wewnętrznych i ich zawartości. Według oświadczenia rządu polskiego z dnia 16 stycznia 2009 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 […]