– gromadzenie się ładunków elektrycznych na skutek elektryzowania się różnych materiałów, objawiające się wyładowaniami iskrowymi, mogącymi spowodować wybuch, pożar, zakłócenia w procesach technologicznych i w funkcjonowaniu urządzeń elektronicznych, a także mającymi często niekorzystny wpływ na organizm ludzki. Podczas elektryzacji statycznej występują wysokie wartości napięcia elektrycznego wynoszącego, np. przy chodzeniu w skórzanym obuwiu (podeszwy) po wełnianym dywanie – 14.000 V, podczas rozpylania farby przy malowaniu natryskowym – 10.000 V, przy wypływie sprężonego azotu z butli – 9.000 V, podczas chodzenia w gumowym obuwiu – 1.000 V. Powstawaniu elektryczności statycznej zapobiega się poprzez instalacje uziemiające, a także np. poprzez zwiększanie wilgotności względnej powietrza, nadmuchiwanie miejsc zagrożonych wybuchem na skutek elektryczności statycznej zjonizowanym powietrzem pobieranym spoza strefy zagrożenia wybuchowego oraz przez ograniczanie prędkości przepływu cieczy organicznych lub gazów.
Zobacz także
OBWÓD SELV
– obwód napięcia bardzo niskiego, bez uziemienia roboczego, zasilany ze źródła bezpiecznego, zapewniający niezawodne oddzielenie elektryczne od innych obwodów. Według www.elektryk.zst.edu.pl.
PALENIE
– to skomplikowany proces fizyko-chemiczny. Podczas spalania spotykamy się z wydzielaniem się ciepła, światła oraz produktów spalania w postaci dymu i popiołów. Łączenie się materiału palnego z tlenem jest poprzedzone termicznym rozpadem cząstek na atomy, które łatwiej wchodzą w reakcję; znane są pod nazwą „wolnych atomów”. Rozpad ten wymaga pewnej minimalnej temperatury, zwanej temperatura zapłonu. […]
MONITOR EKRANOWY
– urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. (Dz. U. Nr 148, poz. 973).