– obecność w naszym bezpośrednim otoczeniu szkodliwych pól elektromagnetycznych (PEM). Smog elektromagnetyczny tworzą promieniowania elektromagnetyczne głównie o częstotliwości 50 Hz, nieraz o znacznych natężeniach składowej elektrycznej i magnetycznej tego pola. Przykładem źródeł szkodliwych PEM o częstotliwości „sieciowej” są urządzenia przesyłowo–rozdzielcze wysokiego napięcia (linie napowietrzne, transformatory – w których wartość PE przekracza 10 kV/m), stacje nadawcze radiowe i TV. Szkodliwe oddziaływanie na organizmy zależy głównie od częstotliwości i natężenia oraz od odległości od źródła promieniowania (maleje wraz z kwadratem odległości).
Zobacz także
STĘŻENIE NIE WYMAGAJĄCE ZASTOSOWANIA ŚRODKÓW ZAPOBIEGAWCZYCH
– atmosfera wybuchowa, w której składnik palny występuje w stężeniu niższym niż wartość dolnej granicy wybuchowości mieszaniny wybuchowej. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. Nr […]
INSTRUKCJA EKSPLOATACJI
– zatwierdzona przez pracodawcę instrukcja określająca procedury i zasady wykonywania czynności niezbędnych przy eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych, opracowana na podstawie odrębnych przepisów, polskich norm oraz dokumentacji producenta. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 912).
GŁÓWNY PRZEWÓD WYRÓWNAWCZY
– przewód ochronny zapewniający wyrównanie potencjałów, podłączony do głównej szyny (zacisku) uziemiającej GSU. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki.