– (ang. IBC) to opakowanie przenośne, sztywne lub elastyczne, które ma pojemność: nie większą niż 3,0 m3 – dla materiałów ciekłych i stałych II i III grupy pakowania; nie większą niż 1,5 m3 – dla materiałów stałych I grupy pakowania, w przypadku DPPL elastycznego, ze sztywnego tworzywa sztucznego, złożonego, tekturowego lub drewnianego; nie większą niż 3,0 m3 – dla materiałów starych I grupy pakowania, w przypadku DPPL metalowego; nie większą niż 3,0 m3 – dla materiałów promieniotwórczych klasy 7 – i jest wykonane w sposób umożliwiający manipulację zmechanizowaną oraz jest odporne na narażenia występujące przy manipulacjach i w transporcie, co powinno być potwierdzone odpowiednimi badaniami (patrz także: „DPPL złożony, z naczyniem wewnętrznym z tworzywa sztucznego”, „DPPL tekturowy”, DPPL elastyczny”, „DPPL metalowy”, „DPPL ze sztywnego tworzywa sztucznego ” i „DPPL drewniany”). „Duże opakowanie” oznacza opakowanie składające się z opakowania zewnętrznego zawierającego przedmioty lub opakowania wewnętrzne, które jest wykonane w sposób umożliwiający manipulację zmechanizowaną oraz przekracza 400 kg masy netto lub 450 litrów pojemności i ma objętość nie większą niż 3 m3. Według oświadczenia rządu polskiego z dnia 16 stycznia 2009 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 162).
Zobacz także
LUMINESCENCJA
– jarzenie, świecenie zimne – emisja światła wywołana przez dowolną przyczynę z wyjątkiem wzrostu temperatury, np. pod wpływem energii: świetlnej, elektrycznej, chemicznej, fal ultradźwiękowych (fotoluminescencja, elektroluminescencja). Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.
FORMY SZKOLENIA BHP
– to instruktaż, seminarium, kurs, samokształcenie kierowane. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm).
WARUNKI PRACY
– ogólne pojęcie ujmujące materialne i społeczne czynniki, warunkujące wykonanie pracy. Na materialne warunki pracy składają się obiekty znajdujące się w pomieszczeniu lub na stanowisku roboczym (maszyny i inne urządzenia techniczne, narzędzia, urządzenia techniczne bezpieczeństwa i higieny pracy) oraz czynniki materialnego środowiska pracy (np. hałas, mikroklimat, oświetlenie, zanieczyszczenie powietrza). Według A. Hansen Bezpieczeństwo i higiena […]