– premier Wielkiej Brytanii, współtwórca ustawy o zdrowiu publicznym z 1875 r., autor stwierdzenia: Zdrowie publiczne jest fundamentem, na którym spoczywa dobrobyt ludności i potęga kraju. Troska o zdrowie publiczne jest pierwszym obowiązkiem męża stanu. Według Wikipedii.
Zobacz także
ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ
– wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu. Do środków ochrony indywidualnej nie zalicza się: a) zwykłej odzieży roboczej i mundurów, które nie są […]
AZBESTOZA
– choroba zawodowa, odmiana pylicy płuc powodowana wdychaniem mikroskopijnych włókien (pyłu) azbestu; jej objawem jest przerost tkanki łącznej (zbliznowacenia i zgrubienia) w płucach, często prowadzący do powstania nowotworu oraz niewydolność krążeniowo-oddechowa. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997 r.
KARBID (CaC2)
– surowiec służący do produkcji acetylenu. Nazywany węglikiem wapnia lub acetylenkiem wapnia. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu (Dz. U. z 2004 r. nr 7, poz. 59).