– przykład akceleratora (przyśpieszacza cząstek), w którym naładowane cząstki, taki jak np. protony czy jony, są przyspieszane po torach spiralnych, dzięki współdziałaniu pół magnetycznego i elektrycznego. Pierwszy cyklotron został uruchomiony na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W Polsce pierwszy cyklotron uruchomiony został w latach powojennych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie największym w Polsce cyklotronem jest cyklotron znajdujący się w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów w Warszawie. Według Wikipedii.
Zobacz także
OZON (O3)
– odmiana alotropowa tlenu. Gaz powstający przy wyładowaniach elektrycznych, procesach utleniania i odparowywania. Temperatura topnienia – 192,7°C. Zawartość ozonu w powietrzu świadczy o czystości powietrza. Jednak przy zawartości przekraczającej 0,2 mg/m³ może drażnić drogi oddechowe. Niedobory ozonu w atmosferze powodują nadmierne przenikanie promieni ultrafioletowych UV, co jest przyczyną zmian klimatycznych (efekt cieplarniany), szkodliwie działając na […]
BADANIE TOKSYCZNOŚCI CZYNNIKÓW CHEMICZNYCH
– polega na ocenie zdolności danej substancji do wywołania efektu toksycznego po wchłonięciu go przez organizm. W zależności od dawki czynnika chemicznego i czasu podawania go testowanym organizmom (głównie gryzoniom), bada się toksyczność: ostrą, podostrą i przewlekłą.
UZIEMIENIE POMOCNICZE
– uziemienie części czynnej albo części przewodzącej, wykonane w celu ochrony przeciwporażeniowej, ochrony przeciwzakłóceniowej lub z innych powodów; nie jest ono uziemieniem roboczym ani uziemieniem będącym elementem systemu ochrony przeciwporażeniowej, polegającym na samoczynnym wyłączeniu zasilania w sieci TT lub IT.