– wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała pracownika, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności prokreacyjnych lub inne trwałe uszkodzenie powodujące poważne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała, albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także: trwała choroba psychiczna, trwała, całkowita lub znaczna niezdolność do pracy w zawodzie. Według ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
Zobacz także
CYBERNETYKA
– (gr. kybernetikos – sterowanie), w szerszym znaczeniu : dział wiedzy o sterowaniu; w węższym: dział wiedzy zajmujący się układami o znacznym stopniu samosterowności ( tym człowiekiem, zespołami ludzkimi i społeczeństwem) .
KATEGORIA STOSOWANIA I NARAŻENIA
– to scenariusz narażenia, obejmujący szeroki zakres procesów lub zastosowań, w którym przekazywane są co najmniej informacje o procesach lub zastosowaniach w formie krótkiego, ogólnego opisu zastosowania. Według ustawy z dnia 11 stycznia 2001 o substancjach i preparatach chemicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1222) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i […]
EMOCJE
– to stan pobudzenia w odpowiedzi na zdarzenie zewnętrzne lub wspominane, które oddziałuje lub może oddziaływać na sytuacje danej osoby. Emocja nie jest nigdy zjawiskiem czysto psychicznym, zawsze towarzyszą jej zmiany w organizmie, takie jak wzmożone wydzielanie adrenaliny i kortyzolu – ze skutkami ich działania. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997 r.