– są to choroby pochodzenia zawodowego – różnorodne zmiany chorobowe powstałe wskutek długotrwałej ekspozycji zawodowej na różnorodne szkodliwości i uciążliwości środowiska pracy. Praca w warunkach zagrożenia zmniejsza ogólną odporność organizmu na zachorowalność, zwłaszcza na niektóre choroby. Choroby te występują często zupełnie niezależnie od charakteru i warunków pracy.
Zobacz także
ZGRZEWANIE
– proces łączenia elementów tworzywa sztucznego w stanie wysoko elastycznym w podwyższonej temperaturze pod naciskiem. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy przetwórstwie tworzyw sztucznych.
RESPIRATOR
– mechaniczne urządzenie pompujące powietrze lub tlen w celu utrzymania oddychania u osób porażonych, głęboko znieczulonych lub z uszkodzeniami mózgu, niezdolnych do samodzielnego oddychania. Zapewnia przerwany dopływ tlenu lub powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Urządzenie jest połączone z pacjentem za pomocą rurki wprowadzonej do tchawicy przez usta, nos lub specjalnie w tym celu wykonany otwór w […]
NAPIĘCIE ZNAMIONOWE (instalacji)
– napięcie, na które instalacja elektryczna lub jej część została zaprojektowana i zbudowana. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki.