– jednostka używana do porównywania dwóch poziomów natężenia, na ogół stosowana do sygnałów dźwiękowych lub elektrycznych; w praktyce używana jest jednostka o nazwie decybel (dB) równa 0,1 bela. Przykłady natężenia dźwięku: start rakiety kosmicznej – 200dB, samolot odrzutowy – 160 dB, młot pneumatyczny – 120 dB, duża orkiestra – 100 dB, rozmowa – 60-80 dB, szept – 20 dB. Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, Warszawa 1999 r.
Zobacz także
BADANIE TYPU WE
– jest to procedura, przez którą jednostka notyfikowana upewnia się i poświadcza, że przedłożony egzemplarz maszyny spełnia wymagania określone w rozporządzeniu, dotyczące tej maszyny. Po przeprowadzeniu badania egzemplarza maszyny z wynikiem pozytywnym jednostka notyfikująca powinna sporządzić i przesłać producentowi „świadectwo badania typu WE”. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie […]
WYDARZENIE POWODUJĄCE URAZ
– jest to zdarzenie w przebiegu wypadku, określające rodzaj kontaktu człowieka z czynnikiem materialnym (źródłem), który spowodował wypadek. Według J. Wroński, K. Żurawski, Metodyka badania wypadków, Kolpress, 2007 r.
PRACOWNIK TYMCZASOWY
– pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Według ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1563).