– polega na ocenie zdolności danej substancji do wywołania efektu toksycznego po wchłonięciu go przez organizm. W zależności od dawki czynnika chemicznego i czasu podawania go testowanym organizmom (głównie gryzoniom), bada się toksyczność: ostrą, podostrą i przewlekłą.
Zobacz także
ALERGIA
– uczulenie, nadwrażliwość organizmu na kontakt z obcą substancją (alergenem); reakcja może przybierać różne formy: pokrzywki, zapalenia skóry, astmy, kataru siennego i in. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997 r.
NUMER UN
– to numer ONZ, oznacza czterocyfrowy numer rozpoznawczy materiału lub przedmiotu, pochodzący z Przepisów modelowych ONZ. Według oświadczenia rządu polskiego z dnia 16 stycznia 2009 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. […]
ZBIORNIK PRZENOŚNY
– butla, wiązka butli, beczka ciśnieniowa, naczynie kriogeniczne. Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy I Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu (Dz. U. Nr 7, poz.59).