– gaz obojętny, bezbarwny i bezwonny stanowiący około 80% składu atmosfery ziemskiej. Jest składnikiem wszystkich białek, w moczu znajduje się jeden z jego związków – mocznik. Podwyższone ciśnienie atmosferyczne powoduje, że azot rozpuszcza się we krwi, a nagłe przejście z otoczenia o bardzo wysokim ciśnieniu atmosferycznym do otoczenia o niskim ciśnieniu może spowodować uwalnianie pęcherzyków gazu do krwi i tworzenie się zatorów powietrznych. Taka sytuacja może pojawić się u nurków, którzy po przebywaniu pod wodą na dużej głębokości zbyt szybko wynurzają się na powierzchnię. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997 r.
Zobacz także
TEREN ZAKŁADU PRACY
– przestrzeń wraz z obiektami budowlanymi, będącą w dyspozycji pracodawcy, w której pracodawca organizuje miejsca pracy. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).
RIKETSJE
– drobnoustroje bezjądrowe, mające kształt pałeczkowaty, długości około 0,8 – 2 µm, szerokości 0,3 – 0,6 µm. Wewnątrz komórek riketsji znajduje się aparat genomowy (genofor) zawierający DNA i RNA. Występują wewnątrz komórek gospodarza i tylko tam są zdolne do życia oraz rozmnażania. Nieliczne mogą egzystować na powierzchni komórek. Rozmnażają się przez podział komórki. Pasożytując w […]
TRANSFORMATOR BEZPIECZEŃSTWA
– transformator ochronny o napięciu wtórnym nie wyższym od napięcia bardzo niskiego w normalnych warunkach pracy.