– związek azotu z wodorem (NH3), trujący gaz o drażniącej woni, doskonale rozpuszczający się w wodzie, lżejszy od powietrza (w razie wycieku gromadzi się w górnych partiach pomieszczeń); aktywny chemicznie, w reakcjach z wieloma związkami stwarza zagrożenie wybuchem i pożarem; w stanie skroplonym stosowany jako medium chłodzące w agregatach chłodniczych, a także do produkcji kwasu azotowego, nawozów sztucznych. Według Ilustrowanego słownika technicznego dla wszystkich – H. Chmielewski, I. Baran, S. Skupiński, WNT, wyd. 3, Warszawa 1968.
Zobacz także
KATASTROFA BUDOWLANA
– niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Nie jest katastrofą budowlaną: uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany; uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami; awaria instalacji. Według ustawy z dnia 7 lipca 1994 […]
MŁODOCIANY
– w rozumieniu Kodeksu pracy to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Według ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
KONTENER ODKRYTY
– to kontener z otwartym dachem lub kontener-platforma. Według oświadczenia rządu polskiego z dnia 16 stycznia 2009 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 162).