–1) przystosowanie kogoś lub czegoś do nowych warunków (adaptacja społeczna) lub zadań, np. przystosowanie człowieka do pracy zawodowej (adaptacja zawodowa), przystosowanie urządzenia lub budynku do spełniania pierwotnie nie przewidzianych funkcji; 2) przystosowanie się organizmu człowieka, jako jednostki lub grupy, do zmieniającego się otoczenia lub zewnętrznego stresu. Adaptacja jest istotną cechą wszystkich żywych organizmów i prawdopodobieństwo przetrwania zależy często od jej skuteczności. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997 r.
Zobacz także
POLIMER
– substancja składająca się z cząsteczek stanowiących sekwencję jednego lub kilku rodzajów jednostek monomeru. Cząsteczki te muszą charakteryzować się statystycznym rozkładem masy cząsteczkowej w pewnym zakresie, a różnice w masie cząsteczkowej powinny wynikać przede wszystkim z różnic w liczbie jednostek monomeru w cząsteczce. Polimer zawiera: a) cząsteczki stanowiące prostą większość wagową, które zawierają co najmniej […]
LAMPA SODOWA
– rodzaj lampy jarzeniowej. Daje żółte światło w wyniku wyładowania świetlnego, powstającego przy przejściu strumienia elektronów między elektrodami wolframowymi w rurze zawierającej pary sodu.
MASZYNY SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNE
– to przede wszystkim maszyny wymienione w załączniku nr IV do Dyrektywy 98/37/EC (dyrektywa wprowadzona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087).