– najprostszy węglowodór (C2H2), gaz palny, bezbarwny, łatwo rozpuszczalny w wodzie i acetonie. Powstaje w wyniku reakcji wody z karbidem (węglik wapnia). Acetylen tworzy mieszaniny wybuchowe w szerokim zakresie stężeń, butle w kontakcie z ogniem mogą pękać i eksplodować. Wybuchowy także bez powietrza. W wysokich stężeniach może spowodować uduszenie się na skutek wypierania tlenu z powietrza. W niskich stężeniach działa odurzająco. Objawy to zawroty i bóle głowy, mdłości oraz zakłócenia koordynacji ruchowej. Brak zauważalnych objawów duszenia się. Ważny surowiec w przemyśle organicznym – służy do produkcji kauczuku syntetycznego, tworzyw sztucznych i in. Używany do spawania i cięcia metali za pomocą palników acetylenowo–tlenowych. Dostarczany jest w butlach lub wytwarzany w wytwornicach acetylenowych. Według Karty charakterystyki substancji chemicznej.
Zobacz także
RECYKLING
–rozumie się przez to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk Według ustawy […]
MINIMALNA ŻĄDANA WYTRZYMAŁOŚĆ (MRS)
– prognozowana wytrzymałość hydrostatyczna rur z tworzyw sztucznych po 50 latach ich użytkowania w temperaturze 293,15 K (20°C). Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe. (Dz. U. Nr 97, poz. 1055).
CHOROBY ZAKAŹNE
– choroby, które zostały wywołane przez biologiczne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób szerzenia się stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. Według ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234 poz. 1570).