– najprostszy węglowodór (C2H2), gaz palny, bezbarwny, łatwo rozpuszczalny w wodzie i acetonie. Powstaje w wyniku reakcji wody z karbidem (węglik wapnia). Acetylen tworzy mieszaniny wybuchowe w szerokim zakresie stężeń, butle w kontakcie z ogniem mogą pękać i eksplodować. Wybuchowy także bez powietrza. W wysokich stężeniach może spowodować uduszenie się na skutek wypierania tlenu z powietrza. W niskich stężeniach działa odurzająco. Objawy to zawroty i bóle głowy, mdłości oraz zakłócenia koordynacji ruchowej. Brak zauważalnych objawów duszenia się. Ważny surowiec w przemyśle organicznym – służy do produkcji kauczuku syntetycznego, tworzyw sztucznych i in. Używany do spawania i cięcia metali za pomocą palników acetylenowo–tlenowych. Dostarczany jest w butlach lub wytwarzany w wytwornicach acetylenowych. Według Karty charakterystyki substancji chemicznej.
Zobacz także
SUBSTANCJA SMOLISTA
– surowy, bezwodny beznikotynowy kondensat dymu tytoniowego. Według ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.).
CHEMIA FIZYCZNA
– fizykochemia, dział chemii zajmujący się ogólnymi prawami rządzącymi przebiegiem procesów chemicznych oraz zjawiskami fizycznymi towarzyszącymi procesom chemicznym.
OSOBA NARAŻONA
– 1) osoba znajdująca się częściowo lub całkowicie w strefie niebezpiecznej. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228, Dz.U. 2011 nr 124 poz. 701); 2) osoba znajdująca się w strefie niebezpiecznej według rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 […]