Praca stacjonarna w warunkach obostrzeń sanitarnych
Przygotowanie się do nowego wyzwania, jakim jest pandemia COVID-19, nie było łatwym zadaniem. Siemens Healthineers w swojej strategii walki ze skutkami pandemii w swojej firmie nie ograniczył się jedynie do stosowania podstawowych środków ochrony – zastosowano na szeroką skale nowe rozwiązania technologiczne znacząco podwyższające poziom bezpieczeństwa.
W pierwszej kolejności dokonano aktualizacji i opracowania nowych procedur. Następnie wszyscy pracownicy przeszli szkolenia informujące o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą pandemia, a także omawiających metody prawidłowego stosowania środków ochrony osobistej maski, rękawiczki i kombinezony ochronne. Do życia został powołany Sztab Kryzysowy decydujący o zakresie prac serwisowych u klientów firmy oraz rodzaju środków ochronnych stosowanych przez pracowników w czasie wykonywania tych prac. Wszyscy pracownicy biurowi i pracownicy działów handlowych zależnie od możliwości zostali skierowani do pracy rotacyjnej lub pracy zdalnej.
W firmie rozpoczęto stosowanie różnego rodzaju automatycznych kurtyn dezynfekujących oraz urządzeń monitorujących temperaturę ciała. Koniecznością stało się testowanie pracowników pod kontem zakażenia covid-19. Testy molekularne pozwalają stwierdzić czy dana osoba jest chora (po upływie 6 do 10 dni od zakażenia). Testy serologiczne pozwalają na stwierdzenie obecności przeciwciał (pojawiających się od 10 do 14 dni od zakażenia).
„Podstawowym badaniem dla osób pracujących w warunkach podwyższonego ryzyka lub wracających do pracy po urlopie wakacyjnym powinien być test molekularny. Tylko takie badanie pozwoli wykryć aktywne zakażenie, zwłaszcza u chorych bezobjawowo. Testy molekularne wykrywające SARS-CoV-2 są refundowane. (…) Dla kontrastu testy serologiczne wykrywające przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2 nie są refundowane, a informacja, jaką nam dają, jest retrospektywna. Testy serologiczne powiedzą nam bowiem, czy osoba badana miała kontakt z wirusem w przeszłości i czy może być potencjalnie mniej narażona na reinfekcję.” Powiedział dr inż. Karol Tuśnio Specjalista ds. Aplikacji i Produktu Siemens Healthineers
Wykonanie testów wymaga zastosowania zaawansowanych technologii z zakresu technologii molekularnych i biotechnologii.
„By wykonać test molekularny, potrzebny jest termocykler pozwalający na przeprowadzenie reakcji Real-Time PCR. Diagnostyka serologiczna wykonywana jest głównie na zautomatyzowanych analizatorach immunochemicznych.” Karol Tuśnio
„Dodatni wynik testu molekularnego świadczy o tym, że pracownik jest nosicielem, może zarażać i niezwłocznie powinien być skierowany na kwarantannę. (…)W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu serologicznego wskazane jest wykonanie testu molekularnego, by wykluczyć aktywne zakażenie(…).Ujemny wynik testu molekularnego i dodatni testu serologicznego świadczą o przebyciu zakażenia w przeszłości.” Karol Tuśnio.
Materiał jest także umieszczony na platformie wydawniczej, przyjaznej do czytania treści na smartfonie, zobacz poniżej:
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl.
W cyklu DOŚWIADCZENIE, opisaliśmy już kilka bardzo ciekawych case study działań SEKA S.A. ze swoimi klientami, do których należą największe światowe marki:
Shell – interweniuj, przestrzegaj, szanuj Więcej…
AMREST – Quick service & casual dining Więcej…
Rolls-Royce – organizator pracy bezpiecznej Więcej…
DHL – „O mały włos” Więcej…
PROSAVE.pl – Życie chronione wiedzą Więcej…
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA