Sezon grzewczy w pełni – straż pożarna zwraca się z apelem o sprawdzenie stanu technicznego kotłowni, w tym również przewodów kominowych i wentylacyjnych. Koniecznie zaproś do swojego domu czy mieszkania kominiarza, który sprawdził ciągi spalinowe, dymowe i wentylacyjne.
Sadza, która gromadzi się w kominie w wyniku spalania paliw stałych czy gazów, może stwarzać poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych. Nagromadzona sadza stanowi potencjalne ryzyko pożaru, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur w kominie. Aby minimalizować to ryzyko i utrzymać sprawność instalacji grzewczej, kluczowe jest regularne usuwanie sadzy.
Zaleca się systematyczne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych. Warto skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza, który przeprowadzi dokładne czyszczenie, usunie nagromadzoną sadzę i jednocześnie oceni stan techniczny komina. Działania te są nie tylko profilaktyczne, ale także istotne dla zachowania bezpieczeństwa mieszkańców i właścicieli budynków.
Przypominamy!
Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych są zobowiązani do regularnej kontroli, przynajmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, obejmujących przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne.
UWAGA!
Z dniem 18 września 2023 roku został uruchomiony protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych. Funkcja w obrębie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będzie formą potwierdzenia takiego przeglądu. Rozszerzeniu ulega również zakres czynności wykonywanych przez Mistrzów Kominiarskich między innymi o inwentaryzacje źródeł ciepła w kontrolowanych budynkach.
źródło: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
najbliższe szkolenia z zakresu prawa pracy
KURS SPECJALISTA DS. KADR I WYNAGRODZEŃ Z KODEM ZAWODU |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
17.01.2025 |
Zobacz więcej |
Sygnaliści – nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 25.09.2024 |
Białystok |
17.03.2025 |
Zobacz więcej |
Zobacz też: