Senat poparł przepisy o tworzeniu map hałasu
27 września br Senat poparł nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, która przewiduje sporządzanie co pięć lat map hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, terenów przy głównych drogach, szlakach kolejowych i lotniskach. Pierwsze mapy mają powstać do 30 czerwca 2022 r.
Wprowadzenie zmian jest podyktowane dostosowaniem polskich przepisów do przepisów UE, a w szczególności do dyrektywy Komisji (UE) 2015/996 z dnia 19 maja 2015 r. ustanawiającej wspólne metody oceny hałasu zgodnie z dyrektywą 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 168 z 01.07.2015, str. 1 i Dz. Urz. UE L 5 z 10.01.2018, str. 35).
Zgodnie z wprowadzanymi zmianami mapy hałasu mają być sporządzane co pięć lat dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a także terenów znajdujących się przy:
- głównych drogach – drogi, po których przejeżdża rocznie więcej niż 3 miliony pojazdów,
- szlakach kolejowych – linie kolejowe, po których przejeżdża rocznie więcej niż 30 tysięcy pociągów,
- lotniskach – rozumie się przez to lotnisko cywilne, na którym rocznie odbywa się więcej niż 50 tysięcy operacji (startów lub lądowań), z wyłączeniem operacji dokonywanych wyłącznie w celach szkoleniowych przy użyciu samolotów o masie startowej poniżej 5700 kg.
Zgodnie z definicją, strategiczna mapa hałasu to mapa sporządzona do celów całościowej oceny narażenia na hałas z różnych źródeł na danym terenie albo do celów sporządzania ogólnych prognoz dla danego terenu.
Nowelizacja zakłada, że mapy hasłu będą uchwalane przez sejmiki województw co pięć lat, począwszy od 2024 r. Mapy te mają być przekazywane do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy przewidziane są kary pieniężne.
Źródło: PAP
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA