Od listopada 2023 r. Polacy mają możliwość zastrzeżenia swoich numerów PESEL. W pierwszych dniach marca 2024 r. liczba obywateli, którzy skorzystali z tej nowej opcji zabezpieczenia danych, wynosiła już dwa miliony. Nasze dane będą jednak w pełni chronione dopiero od 1 czerwca, bo wtedy na instytucje finansowe nałożony zostanie obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL.
Możliwość zastrzeżenie swojego numeru PESEL wprowadzono 17 listopada 2023 roku na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.
Zastrzeżenie numeru PESEL ma na celu ochronę przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem oraz poprawę bezpieczeństwa naszych danych. Można to zrealizować na dwa sposoby:
- Elektronicznie, poprzez aplikację mObywatel lub na stronie internetowej gov.pl.
- Osobiście, w urzędzie gminy, w oddziałach banków, Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych oraz placówkach pocztowych.
Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne.
Należy jednak pamiętać, że instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL dopiero od 1 czerwca 2024 r. i od tego momentu nasze dane będą w pełni chronione.
Jak działa zastrzeżenie numeru PESEL?
Jeśli obywatel zdecyduje się zastrzec swój numer PESEL, zostanie on umieszczony w specjalnym rejestrze. Od 1 czerwca każda instytucja, objęta ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, będzie zobowiązana do sprawdzenia tego rejestru przed podpisaniem umowy z klientem. Dotyczy to między innymi banków, instytucji kredytowych, operatorów telekomunikacyjnych oraz notariuszy.
Jeżeli instytucja nie spełni tego obowiązku lub udzieli na skradzione dane np. pożyczki, mimo aktywnego zastrzeżenia, poszkodowana osoba nie będzie zobowiązana do spłacania zadłużenia powstałego w wyniku oszustwa.
To działanie prewencyjne ma na celu uniemożliwienie zawarcia umowy, jeżeli numer PESEL jest zastrzeżony. Natomiast jeśli do zawarcia takiej umowy dojdzie mimo aktywnego zastrzeżenia, chroni to osobę poszkodowaną przed koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego przez złodziei.
Od 17 listopada 2023 roku, czyli od dnia, kiedy obywatele mogą zastrzec swój PESEL, do 1 czerwca bieżącego roku, instytucje objęte ustawą mają czas, aby włączyć się do systemu. To okres, podczas którego firmy i instytucje finansowe, notariusze oraz operatorzy telekomunikacyjni muszą dostosować swoje systemy i procesy do wymogów ustawy. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że mówimy tu o ważnych danych, które muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Źródło: Prawo.pl
Najbliższe z zakresu rachunkowości
Zobacz też: