Ministerstwo Klimatu i Środowiska rusza z ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną. Z energią jądrową na co dzień – „Poznaj Atomickich”. Tata Marcin, Mama Agata, Córka Ania, Syn Antek, pies Neutronek.
Cele kampanii
Bohaterami kampanii jest rodzina Atomickich. Dzięki przykładom z życia codziennego pomoże ona zrozumieć, jakie możliwości daje energetyka jądrowa i jak budowa elektrowni jądrowych wpłynie na nasze życie. W kampanii wezmą udział również eksperci i popularyzatorzy nauki.
„Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu, że energetyka jądrowa to bezpieczne, bezemisyjne źródło energii, które zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne i stałe dostawy prądu w niskiej cenie. Będziemy mówić o faktach – w kampanii przedstawione zostaną różnorodne zastosowania energii i energetyki jądrowej. Chcemy, aby ten temat pojawił się w polskich domach”
– mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Zgodnie z wynikami badania wykonanego na zlecenie MKiŚ w listopadzie 2021 r., poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju wynosi 74,3% Polaków. W tym samym badaniu prawie wszyscy respondenci (94,8%) wskazali na konieczność przeprowadzenia w Polsce kampanii edukacyjnej na temat energetyki jądrowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków, przewidziana jest również szeroka kampania w Internecie, prasie i radiu. Emisja spotów radiowych i telewizyjnych przewidziana jest na przełom października i listopada.
Korzyści z energetyki jądrowej
Wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce to jeden z ośmiu celów szczegółowych Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. służących realizacji transformacji energetycznej w sposób sprawiedliwy, a jednocześnie dążący do zeroemisyjności i zapewnienia dobrej jakości powietrza. Budowa i eksploatacja elektrowni jądrowych przyniesie wymierne korzyści całej gospodarce. Poprawi konkurencyjność rodzimej gospodarki poprzez zapewnienie stabilnych kosztów wytwarzania energii elektrycznej oraz ograniczenie kosztów środowiskowych związanych z jej produkcją. Energetyka jest jedną z tych gałęzi gospodarki, która najbardziej oddziałuje na jej konkurencyjność poprzez kształtowanie ceny energii elektrycznej wykorzystywanej w wielu innych gałęziach przemysłu. Wdrażanie pakietu klimatycznego przy jednoczesnym wdrożeniu energetyki jądrowej, pozytywnie wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki oraz budżety gospodarstw domowych.
Klimat i środowisko
Energetyka jądrowa to radykalne obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery z sektora elektroenergetycznego oraz niskie środowiskowe koszty zewnętrzne. Energetyka jądrowa wytwarza około 10% światowej energii elektrycznej, jest obecnie największym źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej w gospodarkach rozwiniętych. Przykłady dużych, uprzemysłowionych i wysokorozwiniętych państw i regionów, takich jak Francja, Szwecja oraz kanadyjska prowincja Ontario dowodzą, że energetyka jądrowa przyczynia się do skutecznej, szybkiej i głębokiej dekarbonizacji elektroenergetyki. We wszystkich tych przypadkach radykalnie zredukowano emisje do poziomu znacznie poniżej 100 kg CO2/MWh opierając się głównie na energetyce jądrowej (Francja) lub na kombinacji energetyki jądrowej i dużej energetyki wodnej (Szwecja, Ontario). Globalnie wykorzystanie energetyki jądrowej pozwoliło uniknąć emisji 64 gigaton CO2, co uratowało życie 1,84 miliona ludzi na całym świecie (wyliczył klimatolog James Hansen w magazynie „Nature”).
Źródło materiały Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Więcej na: https://www.gov.pl/web/polski-atom/poznaj-atomickich