Doczekaliśmy się! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami, które mają nadejść w drugiej połowie czerwca. Czas upałów to uciążliwe i niekorzystne warunki pracy. Dlatego w tym okresie pracodawca ma dodatkowe obowiązki względem pracowników wynikające z przepisów BHP.
Profilaktyczne napoje
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom odpowiednie napoje.
Kiedy taka sytuacja ma miejsce?
- przy pracach na zewnątrz gdy temperatura przekroczy 25°C,
- przy pracach w pomieszczeniach, gdy temperatura przekroczy 28°C.
Obowiązek ten pracodawca może realizować na dowolne sposoby: ustawić dystrybutor z wodą, lub podawać wodę w butelkach. Pamiętać przy tym należy, że niewywiązanie się z tego obowiązku może być zagrożone nałożeniem kary grzywny przez Państwową Inspekcję Pracy.
Skrócenie czasu pracy
W czasie upałów pracodawca może też skrócić czas pracy. Ponadto może też odprawić pracownika do domu, albo w miarę możliwości polecić mu wykonywanie pracy w trybie zdalnym. Warto zauważyć, ze takie działanie jest dobrą wolą pracodawcy, co oznacza, że nie ma on prawa obniżać wynagrodzenia z tego tytułu.
Obowiązki pracownika
Zgodnie z art. 210 §1 Kodeksu pracy: „W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego”. Taka sytuacja może mieć również miejsce, gdy są upały. Pracownik wówczas ma prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków służbowych.
Źródło: bezpieczniwpracy.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA