Przegląd instalacji oświetlenia ewakuacyjnego

emergency-exit-4168808_1920

Instalacja oświetlenia ewakuacyjnego musi działać niezawodnie. To od niej w dużej mierze zależy bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie. W trakcie niebezpiecznych zdarzeń losowych stanowi o powodzeniu ewakuacji czy akcji ratowniczej.

Obowiązek wykonywania przeglądów wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 i Dz.U. 2019 poz. 67 ).

Wskazano w nim również definicję urządzeń przeciwpożarowych, poprzez które z § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia należy rozumieć urządzenia (stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie) służące do zapobiegania powstaniu, wykrywania, zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków, a w szczególności: stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające, urządzenia inertyzujące, urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegawczego i systemu sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, instalacje oświetlenia ewakuacyjnego, hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe, hydranty zewnętrzne, pompy w pompowniach przeciwpożarowych, przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed powstaniem wybuchu i ograniczające jego skutki, kurtyny dymowe oraz drzwi, bramy przeciwpożarowe i inne zamknięcia przeciwpożarowe, jeżeli są wyposażone w systemy sterowania, przeciwpożarowe wyłączniki prądu oraz dźwigi dla ekip ratowniczych.

Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne instalacji oświetlenia ewakuacyjnego na terenie obiektu powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Częstotliwość i sposoby kontrolowania instalacji oświetlenia awaryjnego zostały szczegółowo określone w Polskiej Normie PN-EN 50172:2005 Systemy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego.

Ważną kwestią jest fakt, że przegląd instalacji oświetlenia ewakuacyjnego mogą wykonywać wyłącznie osoby do tego uprawnione. Oznacza to, że pracownik dokonujący kontroli jest zobowiązany do posiadania uprawnień elektrycznych SEP do 1 kV.

W zależności od rodzaju zastosowanej instalacji oświetlenia ewakuacyjnego oraz od oczekiwań klienta, SEKA S.A. oferuje przeglądy w następującym zakresie:

  • wykonania prac kontrolnych oraz pomiarowych oświetlenia awaryjnego i  wyłącznika przeciwpożarowego, zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi,
  • sprawdzenia stanu technicznego opraw oświetlenia awaryjnego z niezależnym zasilaniem,
  • wykonania wyładowania akumulatorów w oświetleniu awaryjnym i sprawdzenie czasu podtrzymania oświetlenia,
  • sprawdzenia prawidłowości i  funkcjonalności wyłączników przeciwpożarowych, które współpracują z instalacją oświetlenia ewakuacyjnego,
  • wykonania pomiarów elektrycznych opraw świetlnych oraz sprawności i funkcjonalności opraw,
  • przygotowania i opracowanie protokołów z przeprowadzonych prac,
  • weryfikacji wyników z wymaganiami norm,
  • wymiany akumulatorów w oprawach oświetlenia ewakuacyjnego,
  • serwisu opraw ewakuacyjnych.

 

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.