Praca w warunkach zimowych

praca-zima

Choć zimy w ostatnich latach bywają łagodne to jednak od czasu do czasu przypominają o sobie. Warto, więc pamiętać o zasadach pracy, które obowiązują kiedy aura przestaje być łaskawa. Omawiamy najważniejsze zagadnienia.

Praca w pomieszczeniach

Zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom temperaturę w pomieszczeniach pracy wynoszącą minimum:

14º C – dla pomieszczeń, w których wykonywana jest praca fizyczna;
18º C – dla pomieszczeń, w których pracownicy wykonują lekką pracę fizyczną bądź świadczona jest praca biurowa.

Pracodawca ma także obowiązek zapewnić odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń pracy przed utratą ciepła oraz przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz. W przypadku, gdy stanowisko pracy jest ogrzewane przez systemy klimatyzacyjne, należy pamiętać, że dostarczane przez te systemy powietrze musi być wolne od pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia. Klimatyzacja lub wentylacja nie powinna generować przeciągów, nadmiernego ochładzania ani przegrzewania pomieszczeń pracy. Strumień powietrza wypływający z urządzeń wentylacyjnych nie powinien być skierowany bezpośrednio na obszar stanowiska pracy.

Praca na otwartej przestrzeni

Zgodnie z § 45 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. dotyczącego ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca ma obowiązek odpowiedniego zorganizowania stanowisk pracy na zewnątrz pomieszczeń, tak aby pracownicy byli skutecznie chronieni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, włączając w to opady atmosferyczne i niskie temperatury. Zgodnie z § 44 załącznika nr 3 do tego samego rozporządzenia, pracodawca musi dostarczyć pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni pomieszczenia umożliwiające ogrzanie się, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pracy, zapewniające schronienie przed opadami atmosferycznymi i niską temperaturą. Temperatura minimalna w takich pomieszczeniach powinna wynosić 16ºC, a na każdego pracownika najbardziej licznej zmiany powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni, przy czym łączna powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2. W przypadku, gdy ze względów technologicznych niemożliwe jest dostarczenie takiego pomieszczenia, pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania w pobliżu miejsca pracy odpowiednich urządzeń emitujących ciepło, zachowując przy tym wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Odzież ochronna

Według zapisów zawartych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednią odzież ochronną i środki ochrony głowy, stóp i rąk. Sam obowiązek zapewnienia pracownikom środków ochrony indywidualnej, a także odpowiedniej odzieży i butów roboczych, regulują zapisy działu X rozdziału IX Kodeksu pracy.

Napoje i posiłki profilaktyczne

Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. dotyczącego profilaktycznych posiłków i napojów, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni regeneracyjne posiłki w okresie zimowym, od 1 listopada do 31 marca. Obejmuje to osoby, które wykonują prace wymagające wysiłku fizycznego, prowadzące do efektywnego zużycia energetycznego organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet podczas jednej zmiany roboczej. Ponadto pracodawca jest zobowiązany dostarczyć napoje pracownikom zatrudnionym do prac na otwartej przestrzeni, zwłaszcza w przypadku, gdy temperatura otoczenia wynosi poniżej 10°C. Lokalizację stanowisk, na których należy wydawać ciepłe posiłki, pracodawca ustala na podstawie pomiarów wydatku energetycznego, przeprowadzonych we współpracy z związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Odśnieżanie dachów

Przed przystąpieniem do usuwania śniegu z dachu konieczne jest wyznaczenie oraz oznaczenie strefy niebezpiecznej, aby chronić przed potencjalnymi upadającymi masami śniegu i lodu. Ważne jest, aby pracę na wysokości powierzać jedynie pracownikom posiadającym aktualne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz posiadającym orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Pracownik odpowiedzialny za usuwanie śniegu z dachów powinien również przejść instruktaż stanowiskowy, obejmujący imienny podział obowiązków, ustaloną kolejność wykonywania zadań, a także wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy związane z poszczególnymi czynnościami. W związku z wysokim stopniem ryzyka związanego z pracą na wysokości, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia bezpośredniego nadzoru nad tymi czynnościami poprzez wyznaczenie odpowiednich osób do tego celu. Ponadto, zarówno pracodawca, jak i pracownik, mają obowiązek stosować właściwe środki ochrony przed upadkiem z wysokości, aby minimalizować ryzyko związane z wykonywaną pracą. źródło: materiały PIP

najbliższe szkolenia z zakresu BHP

Zobacz też:

bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.