Wykonywanie pracy zdalnej nie zwalnia z przestrzegania przepisów bhp. W tym także tych dotyczących stanowiska pracy, które powinno być ergonomiczne. Istnieje jednak realny problem praktyczny, polegający na tym, że pracodawca nie ma wpływu na miejsce i warunki, w jakich pracownik będzie faktycznie świadczył pracę. Jak więc z punktu prawnego zadbać o przestrzeganie zasad bhp na home office?
Stanowisko pracy zgodne z bhp
Wydaje się, że dobrą praktyką w tym zakresie byłoby odbieranie oświadczeń od pracowników, w których zobowiązują się oni do zorganizowania sobie miejsca pracy spełniającego ogólne wymagania bhp. W tej sferze pomocna byłaby instrukcja od działu bhp, jakie najważniejsze wymagania powinno spełniać miejsce pracy biurowej.
Można też opracować krótką ankietę na temat warunków bhp, którą wypełniałby pracownik i wraz ze zdjęciami swojego miejsca pracy przesyłał mailem do działu bhp. Byłby to taki swoisty odbiór stanowiska pracy pozwalający na ocenę warunków bhp i przekazanie pracownikowi wskazówek co do jej wykonywania.
Wypadek podczas pracy zdalnej
Podczas wykonywania pracy zdalnej może oczywiście dojść wypadku przy pracy. Wówczas należy ustalić, czy zdarzenie to pozostawało w związku z pracą, czy w związku z wykonywaniem czynności domowych jak np. gotowanie lub sprzątanie.
W związku z powyższym pracodawca, który decyduje się na sporządzenie regulaminu pracy zdalnej, powinien również w jego treści przewidzieć procedurę dotyczącą ustalania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy, a kluczowym byłoby zapewnienie sobie możliwości dostępu do miejsca zamieszkania pracownika w celu dokonania oględzin miejsca wypadku.
Źródło: „Praca zdalna w praktyce. Zagadnienia prawa pracy i RODO” Łukasz Prasołek, Aleksandra Kiełbratowska
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA