Prace nad nowelizacją Kodeksu pracy wciąż trwają, ale powoli dochodzą do półmetka. Można się spodziewać, że już niedługo światło dzienne ujrzy ustawa, w której zostaną uregulowane kwestie dotyczące pracy zdalnej.
Dotychczas forma świadczenia pracy zdalnej była określona w ustawie covidowej, jednak jest ona niepełna i zawiera tylko podstawowe jej regulacje. Projekt o zmianie Kodeksu pracy ma zawierać szczegółowe postanowienia i poruszać też kwestie dotyczące kosztów.
Zgodnie z założeniami pracodawca będzie zobowiązany pokryć:
- koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej,
- koszty energii elektrycznej, a także niezbędnego dostępu do łączy telekomunikacyjnych,
- inne niż wskazane powyżej koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli zwrot takich kosztów został określony w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, regulaminie, który określają przepisy pracy zdalnej, poleceniu pracodawcy odnośnie wykonywania pracy zdalnej albo porozumieniu zawartym z pracownikiem.
Dodatkowo strony mogą ustalić zasady wykorzystywania przez pracownika wykonującego pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, niezapewnionych przez pracodawcę, przy czym pracownikowi wykonującemu pracę zdalną, przysługiwać ma w takiej sytuacji ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.
Projekt przewiduje też możliwość wypłaty ryczałtu (zamiast pokrycia kosztów lub wypłaty ekwiwalentu), którego wysokość ma odpowiadać przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika w związku z pracą zdalną. Nie oznacza to jednak dowolności w ustalaniu wysokości tych wydatków – nowe przepisy mają wskazywać, w jaki sposób obliczyć normy zużycia materiałów i narzędzi pracy.
Źródło: kadry.infor.pl
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA