Praca latem podczas wysokich temperatur, a czasami w pełnym słońcu jest uciążliwa dla pracownika.
Spada jego koncentracja i wydajność, a osoby starsze mogą mieć problemy zdrowotne. Jak co roroku przypominamy więc o obowiązkach pracodawcy związanych z zapewnieniem odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy latem.
Liczne badania dowodzą, że w ciągu lata produktywność pracowników spada o 20%. Dlatego nie tylko ze względów prawnych, ale też finansowych w interesie pracodawcy leży stworzenie na ten czas odpowiednich warunków pracy.
Obowiązki pracodawcy w warunkach szczególnie uciążliwych
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów określa zasady dotyczące zatrudnienia pracowników w szczególnie uciążliwych warunkach. Praca w upały do takich warunków się zalicza. Kiedy temperatura powietrza przekracza 28°C w biurze i 25°C na zewnątrz zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom, poza wodą zdatną do picia, zimnych napojów wzbogaconych o sole mineralne i witaminy.
Ponadto pracodawca powinien tak zorganizować stanowisko pracy, żeby pracownicy wykonujący swoje obowiązki na zewnątrz, w słońcu, mieli możliwość odpoczynku i ochłody w zadaszonym miejscu, w cieniu. Z kolei pracownicy powinni co 15 min. pić wodę, a co 45 min. robić 15-minutowe przerwy.
Co to jest woda zdatna do picia?
„Woda zdatna do picia” to woda przebadana pod względem higieniczno-sanitarnym, taka, która nadaje się do spożywania przez ludzi, a o jej przydatności decyduje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jeżeli woda z wodociągów nie powinna być spożywana, wówczas pracodawca musi dostarczyć pracownikom inne napoje.
Art. 113 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wskazują, że czerpanie wody powinno odbywać się tylko z zaworów czerpalnych (czyli kranów). Usytuowanie miejsca jej czerpania powinno się znajdować nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy.
Kara grzywny
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy, zgodnych z przepisami BHP. Oznacza to, że obowiązek zapewnienia napojów pracownikom powinien być realizowany z urzędu, a nie na wniosek pracownika. Jeżeli inspektor pracy stwierdzi niespełnienie tego obowiązku, wówczas pracodawca może się spodziewać kary grzywny.
Źródło: infor.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA