Praca przy komputerze, jak każda inna, również może być uciążliwa, a na pewno jest męcząca. Długie siedzenie w jednej pozycji powoduje bóle kręgosłupa, a od długotrwałego wpatrywania się w monitor – męczą się oczy. Dlatego, aby zredukować te czynniki związane z pracą z komputerem, należy pamiętać o zasadzie „3 B” (blink – mruganie, break – przerwa i breath – oddychanie).
Blink
Mruganie oczyszcza i nawilża oczy. Praca z komputerem jest intensywną pracą wzrokową, w czasie której powierzchnia oka może się przesuszać. Częste mruganie i stosowanie kropli nawilżających zwiększa komfort narządu wzroku. Warto nauczyć się mrugania za każdym razem, gdy wzrok dociera do brzegu monitora. Dobrze jest też często przymykać powieki, co relaksuje oczy.
Break
Przerwy należy robić często i w ich czasie przenosić wzrok na odległe obiekty, np. wyglądać przez okno. Popularna jest też reguła 20–20–20, czyli co 20 min należy zrobić 20-sekundową przerwę i patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (ok. 6 m).
Te 20-sekundowe przerwy powinno się traktować jako dodatkowe, oprócz co najmniej 5-minutowych przerw po każdej godzinie pracy. W przerwie od pracy z komputerem nie należy obciążać wzroku (np. czytać), ale zrelaksować się, np. wykonaniem kilku ćwiczeń. Dobrze jest zmienić pozycję ciała, pospacerować, przewietrzyć pomieszczenie. Trzeba również pamiętać, że oglądanie telewizji, korzystanie ze smartfona czy tabletu to także czynności obciążające wzrok – ich negatywny wpływ może się sumować.
Breath
Oddychanie jest czynnością spontaniczną, ale w pewnym zakresie zależną od woli. W sytuacjach stresujących często dochodzi do wstrzymywania oddechu, co ma negatywny wpływ na pracę mięśni, również akomodacyjnych. Z kolei regularny i spokojny oddech działa relaksująco. Warto praktykować ćwiczenia oddechowe – instrukcje ich wykonywania można znaleźć w internecie. Przed praktyką należy wywietrzyć pokój, co zwiększy efektywność ćwiczeń.
Źródło: „Fizjologiczne i ergonomiczne aspekty organizacji pracy zdalnej ze szczególnym uwzględnieniem pracowników starszych”, Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. J. Nofera
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA