Zdecydowana większość pracodawców, bo aż 94 proc. ankietowanych i nieco ponad połowa pracowników – 52 proc. dostrzega pozytywny wpływ pandemii na wzrost jakości standardów bhp w przedsiębiorstwach. I jest to dobra informacja.
Koalicja Bezpieczni w Pracy już po raz siódmy opracowała raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, w tym roku temat dotyczy pandemii i wpływu koronawirusa na polski rynek pracy. Badanie stanowi odpowiedź na nieoczekiwane wyzwania, przed jakimi stanęły firmy na całym świecie.
Przede wszystkim – zadbać o bezpieczeństwo
Marzec 2020 roku to początek pandemii koronawirusa w Polsce. Sytuacja zaskoczyła wszystkich – poczynając od rządzących, kończąc na pracownikach niższego szczebla. Nikt tak naprawdę nie wiedział – ani służba zdrowia, ani ustawodawca – czym jest wirus SARS-CoV-2, jak wygląda jego transmisja i jakie należy wprowadzić obostrzenia.
Wiadomo było jedno – przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo. Dlatego też to służby bhp w firmach zostały oddelegowane na pierwszy front walki z epidemią. To na ich barki w pierwszej fazie spadł obowiązek szukania rozwiązań i wprowadzania obostrzeń sanitarnych, zanim tak naprawdę pojawiły się wytyczne ze strony regulacyjnej.
Z kolei ogół polskich pracodawców musiał dostosować swoje zakłady pracy do nowych wymogów sanitarnych, reorganizując przestrzeń lub radykalnie zmieniając sposób pracy firmy, wprowadzając system pracy zdalnej w niespotykanej dotychczas skali.
Służby bhp zostały docenione
Z badania wynika, że pracownicy w dużej mierze nie dostrzegają szczegółowych działań z zakresu bhp, niemniej ogólnie pozytywnie oceniają inicjatywy pracodawców dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w dobie pandemii.
– Ocena zdecydowanej większości pracodawców, że spodziewają się pozytywnego wpływu koronawirusa na jakość standardów bhp, jest dobrą informacją. Opinia ta pokazuje, że pracodawcy dostrzegają wagę wprowadzanych rozwiązań i jednocześnie są przekonani o ich skuteczności, a to pozwala założyć, że będą bardziej zaangażowani długofalowo w proces utrzymywania odpowiednich standardów – ocenia wyniki raportu Jakub Nowak gł. specjalista ds. bhp inspektor ochrony ppoż. SEKA S.A.
Dodaje też, że takie przeświadczenie o pozytywnym wpływie na jakość standardów bezpieczeństwa może być też związana z faktem, że w wielu zakładach pracy działania w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania koronawirusowi były prowadzone w formie grupowej przy zaangażowaniu przedstawicieli wielu komórek zakładu. W tym zakresie doszło do poprawy współpracy dotyczącej tworzenia standardów bezpieczeństwa i uznawania ich wagi dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Podjęcie wspólnych działań i pozytywne efekty sprawią, że w przyszłości łatwiej będzie realizować inne zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zatrudnionych.
Źródło: Raport „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2020”
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA