Jednym z obowiązków pracodawcy w razie wystąpienia wypadku przy pracy jest powołanie zespołu powypadkowego w celu ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia. Skład osobowy zespołu zależy od sposobu organizacji służby BHP w zakładzie pracy.
Skład osobowy zespołu powypadkowego
W przypadku, gdy pracodawca, u którego została utworzona służba BHP (zatrudniający powyżej 100 pracowników), współdziała z zespołem powypadkowym społecznego inspektora pracy, skład tego zespołu obejmuje pracownika służby BHP oraz społecznego inspektora pracy. Natomiast, gdy pracodawca nie ma obowiązku utworzenia służby BHP (zatrudnia od 10/20 do 100 pracowników), skład zespołu powypadkowego, zależnie od przyjętego rozwiązania, może obejmować pracownika, któremu pracodawca powierzył prowadzenie zadań służby BHP, lub specjalistę spoza zakładu. Jeśli pracodawca osobiście wykonuje zadania służby BHP, może również być członkiem zespołu powypadkowego. W sytuacji, gdy w danym zakładzie nie działa społeczna inspekcja pracy, przedstawicielem pracowników w zespole powypadkowym jest pracownik posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli ze względu na liczbę zatrudnionych pracowników pracodawca nie może utworzyć dwuosobowego zespołu powypadkowego, do składu zespołu może wchodzić pracodawca wraz ze specjalistą spoza zakładu.
Obowiązki pracodawcy
Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku, pracodawca jest zobowiązany do zabezpieczenia miejsca zdarzenia w taki sposób, aby:
- Uniemożliwić dostęp nieuprawnionym osobom do miejsca wypadku.
- Zapobiec uruchamianiu maszyn i innych urządzeń, które zostały zatrzymane z powodu wypadku.
- Nie dopuszczać do zmiany położenia maszyn, innych urządzeń technicznych oraz innych przedmiotów istotnych dla ustalenia przebiegu zdarzenia.
Uruchomienie maszyn, urządzeń i dokonanie zmian w miejscu wypadku mogą odbywać się za zgodą pracodawcy, po wcześniejszym porozumieniu w tej sprawie ze społecznym inspektorem pracy oraz po przeprowadzeniu oględzin, sporządzeniu szkiców i wykonaniu fotografii miejsca wypadku.
W razie wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego, decyzję o zgodzie podejmuje pracodawca po wcześniejszym uzgodnieniu z okręgowym inspektorem pracy i prokuratorem. W przypadku wypadku w zakładzie górniczym, pracodawca musi dodatkowo uzgodnić zgodę organu nadzoru górniczego.
Zadanie zespołu powypadkowego
Zespół powypadkowy ma za zadanie dokładnie ustalić okoliczności i przyczyny wypadku, a także na podstawie zebranych informacji ocenić, czy dane zdarzenie można zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Ponadto, zespół powinien zaproponować środki, których podjęcie może przyczynić się do uniknięcia podobnych wypadków w przyszłości.
W procesie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, zespół powinien:
- Przeprowadzić szczegółowe oględziny miejsca wypadku, ocenić stan techniczny maszyn i innych urządzeń technicznych, sprawdzić stan urządzeń ochronnych oraz zbadać warunki wykonywania pracy i inne czynniki, które mogły wpłynąć na powstanie wypadku.
- W przypadku konieczności, sporządzić szkic lub wykonać fotografie miejsca wypadku.
- Wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala.
- Zebrać informacje od świadków wypadku dotyczące samego zdarzenia.
- Skonsultować się z lekarzem w razie potrzeby, uzyskać opinie innych specjalistów, które są istotne dla oceny rodzaju i skutków wypadku.
- Zbierać wszelkie inne dostępne dowody związane z wypadkiem.
Źródło materiały CIOP i PIB
najbliższe szkolenia z zakresu prawa pracy
KURS SPECJALISTA DS. KADR I WYNAGRODZEŃ Z KODEM ZAWODU |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
17.01.2025 |
Zobacz więcej |
Sygnaliści – nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 25.09.2024 |
Białystok |
17.03.2025 |
Zobacz więcej |
Zobacz też: