Instrukcja BHP w warsztacie samochodowym
Instrukcja BHP w warsztacie samochodowym jest dokumentem obowiązującym w każdym miejscu, w którym dokonuje się napraw, konserwacji czy przeglądów technicznych pojazdów. Zakres poruszanych przez nią problemów jest szeroki, ze względu na to, że w firmie tego typu pracownik ma kontakt z wieloma czynnikami ryzyka. Są to zarówno narzędzia mechaniczne, elektryczne czy pneumatyczne, jak i środki chemiczne czy podnośniki. Z tego powodu, instrukcja BHP w warsztacie samochodowym powinna być uzupełniona o instrukcje stanowiskowe, przeznaczone dla pracowników różnych specjalności. Natomiast w części wstępnej należy umieścić typowe zalecenia dotyczące kwalifikacji pracownika, dobrego stanu zdrowia, trzeźwości oraz stosowania środków ochrony osobistej.
Instrukcja BHP w warsztacie samochodowym – wprowadzanie samochodu
Jednym z zagrożeń, z którym spotyka się każdy pracownik warsztatu, jest proces wprowadzania samochodu na stanowisko. Manewrowanie często autem o sporych gabarytach, w ciasnej przestrzeni wiąże się z ryzykiem potrącenia, najechania na stopy, przygniecenia do ściany lub innych wypadków. Dlatego instrukcja BHP w warsztacie samochodowym musi poświęcać sporo miejsca na opisanie zasad zachowania wszystkich osób obecnych w warsztacie podczas wjeżdżania do niego autem klienta. Zalecenia powinny wskazywać:
- osobę odpowiedzialną za wjazd samochodem,
- konieczność sprawdzenia terenu przed wjazdem oraz usunięcia wszystkich obecnych osób,
- obowiązek skorzystania z pomocy osoby, która dodatkowo kontroluje sytuację i naprowadza kierowcę,
- zakaz przewożenia innych osób poza kierowcą, zarówno w kabinie, jak i na stopniach.
Instrukcja BHP w warsztacie samochodowym – praca z podnośnikiem
Każda instrukcja BHP w warsztacie samochodowym powinna również uwzględniać wykorzystanie podnośnika hydraulicznego. Pomimo stosowania różnych zabezpieczeń, jest to urządzenie, które niesie ze sobą poważne ryzyko wypadku. Zważywszy na to, że na jego szczycie znajduje się tonowy ładunek, jego opadnięcie czy przypadkowe opuszczenie w sytuacji, gdy pod autem znajduje się pracownik, grozi bardzo poważnymi w skutkach konsekwencjami. Dobrze sporządzona instrukcja BHP w warsztacie samochodowym musi zawierać szczególne zalecenia dotyczące pracy z podnośnikiem. Dotyczą one uprawnień do obsługi urządzenia oraz zasad bezpieczeństwa takich jak kontrola otoczenia czy zakaz przebywania osób w kabinie.
Ogólne zasady bezpieczeństwa, jakie powinna zawierać instrukcja BHP w warsztacie samochodowym
Jak wspomniano na początku, w warsztacie samochodowym pracownik ma kontakt z dziesiątkami narzędzi, materiałów i środków chemicznych, które mogą być potencjalną przyczyną powstawania urazów, zranień, zatruć czy uszkodzenia wzroku. Z tego powodu instrukcja BHP w warsztacie samochodowym musi kłaść szczególny nacisk na utrzymanie porządku, ochronę osobistą i stosowanie innych zaleceń BHP dotyczących konkretnych przypadków. Warto też umieścić w dokumencie wskazówki dotyczące postępowania po wypadku i zasad udzielania pomocy przy porażeniu prądem, oparzeniu i innych urazach. Prawidłowo skonstruowana instrukcja BHP w warsztacie samochodowym sprawdzi się w każdej firmie, od małego warsztatu rodzinnego po duże stacje serwisowe.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl