Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera jest wymagana w każdej firmie, w której wykonuje się pracę biurową, księgową, fakturowanie, ewidencjonowanie magazynowe lub inne zadania z zastosowaniem tego urządzenia. Zagrożenia, jakie niesie za sobą praca na takim stanowisku, sporadycznie mają charakter urazów mechanicznych. Do głównych czynników ryzyka zalicza się tu:
- oddziaływanie promieniowania świetlnego monitora na wzrok,
- niewłaściwa postawa podczas pracy, która prowadzi do uszkodzeń kręgosłupa,
- siedzący tryb pracy, który ma ogólny i szeroki wpływ na organizm.
Ponadto instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera powinna też uwzględniać jeden z niewielu czynników fizycznych, jakim jest zagrożenie porażeniem prądem przy niewłaściwej obsłudze sprzętu lub włączaniu go do niesprawnego gniazdka.
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera – zasady ogólne
Nie każdy pracownik wie, że przepisy BHP wyraźnie określają limit czasowy pracy przed monitorem. W sytuacji, gdy jest on równy standardowej długości zmiany, pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnemu inne zajęcie, które będzie on wykonywał naprzemiennie. Obowiązkowe są przerwy w pracy oraz zmniejszony limit godzin dla osób z grup specjalnych. Zalecenia, które powinna uwzględniać instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera to:
- 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy przed monitorem,
- maksymalnie 4 godziny pracy z komputerem w przypadku kobiet w ciąży,
- przeszkolenie z zakresu ryzyka, jakie niesie za sobą praca przed monitorem,
- ergonomiczne stanowisko pracy,
- prawo do okularów korekcyjnych.
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera – charakterystyka stanowiska pracy
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera ma na celu wskazanie zasad postępowania i przygotowania stanowiska pracy, które do minimum ograniczą ryzyko powstawania dysfunkcji organizmu. Ponieważ istotne znaczenie ma tu stanowisko pracy, dokument powinien poświęcać sporo miejsca na jego dokładne scharakteryzowanie. Do głównych zaleceń zalicza się:
- dopasowanie wysokości biurka, kształtu fotela oraz klawiatury do cech antropometrycznych ciała pracownika,
- zadbanie o powierzchnię roboczą o powierzchni, która będzie sprzyjać wykonywaniu pracy bez przyjmowania wymuszonych pozycji ciała,
- ulokowanie klawiatury w odległości co najmniej 10 cm od krawędzi biurka,
- ustawienie ekranu monitora w odległości 40–75 cm od oczu oraz na takiej wysokości, aby jego górna krawędź znajdowała się na poziomie lub poniżej oczu pracownika,
- wyposażenie ekranu w warstwę antyodbiciową lub filtr,
- wyregulowanie jasności ekranu i oświetlenia stanowiska pracy.
Bardzo dokładne zalecenia dotyczące organizacji stanowiska pracy sprawiają, że instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera powinna być uzupełniona o załącznik dotyczący ergonomii takiego stanowiska. Obejmuje ona bardzo wiele elementów, od konstrukcji mebli po liczbę lumenów światła monitora.
Instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera – inne zasady
Poza specyfiką wykonywania zadań na takim stanowisku, instrukcja BHP przy wykonywaniu pracy z użyciem komputera jest też dokumentem o charakterze bardziej ogólnym. Zawarte w niej treści powinny też dotyczyć standardowych zasad postępowania z urządzeniami zasilanymi elektrycznie, samodzielnego dokonywania napraw bez kwalifikacji, zabezpieczania stanowiska pracy po zakończeniu zmiany czy postępowania po wypadku takim jak zasłabnięcie, drgawki czy porażenie prądem.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl