Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej
Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej obejmuje wszystkie aspekty związane z wykonywaniem zadań na stanowisku stacjonarnym z wykorzystaniem maszyny w ruchu. Do obsługi takich urządzeń są niezbędne odpowiednie predyspozycje, w tym dobry wzrok i stan psychiczny oraz sprawność fizyczna. W części wstępnej dokument musi zawierać warunki dopuszczenia pracownika do pracy. Poza wymienionymi ważne są też:
- kwalifikacje,
- przeszkolenie z zakresu BHP,
- zapoznanie się z instrukcją obsługi wiertarki stołowej,
- ubranie robocze,
- trzeźwość.
Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej powinna też nakładać na pracownika obowiązek zgłaszania do przełożonego wszelkich okoliczności, które mogą przeszkodzić w wykonaniu zadania i narazić pracownika czy osoby postronne na niebezpieczeństwo. Do takich zaliczają się złe samopoczucie czy brak przekonania o własnych umiejętnościach.
Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej – czynności pracownika
Właściwie przygotowana, kompletna instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej musi zawierać wykaz czynności, które powinien wykonywać pracownik podczas pracy z narzędziem. Przed ich podjęciem jest konieczne przygotowanie stanowiska pracy, a w szczególności sprawdzenie, czy wiertarka jest w pełni sprawna i nie wykazuje śladów uszkodzeń. Następnie pracownik powinien uruchomić urządzenie na biegu jałowym w celu sprawdzenia poprawności jego działania.
Wskazane jest też, aby instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej wymieniała wszystkie czynności wykonywane podczas właściwej pracy. Są to zasady dotyczące wymiany narzędzi, smarowania i konserwacji, postawy podczas pracy, sposobu mocowania obrabianego przedmiotu czy zdejmowania osłon i zabezpieczeń.
Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej – czynności zakazane
Jak każdy tego typu dokument, również instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej musi zawierać wykaz czynności zabronionych, których pracownik nie może wykonywać z uwagi na ryzyko wypadku. Zaliczają się do nich między innymi:
- chłodzenie maszyny za pomocą mokrych szmat,
- smarowanie, konserwacja, naprawy czy wymiana narzędzi podczas pracy wiertarki,
- obsługa urządzenia w rękawicach ochronnych,
- zdmuchiwanie pyłu i opiłków,
- trzymanie obrabianego przedmiotu w dłoni,
- zbytnie nachylanie się nad pracującym wiertłem (zwłaszcza bez zabezpieczenia włosów),
- pozostawianie pracującej maszyny bez dozoru.
Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej powinna też wskazywać na właściwy sposób oświetlenia stanowiska pracy z naciskiem na wybór lamp punktowych zasilanych prądem o napięciu 24 V.
Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej – czynności po zakończeniu pracy
Ostatni akapit dokumentu warto poświęcić czynnościom, jakie pracownik powinien wykonać po zakończeniu pracy. Instrukcja BHP przy obsłudze wiertarki stołowej może tu nakładać obowiązek wyłączenia urządzenia, uprzątnięcia stanowiska pracy i upewnienia się, że nie stwarza ono zagrożenia, np. przez przypadkowe włączenie przez osoby postronne. Należy też wskazać konieczność zgłaszania przełożonemu wszelkich problemów związanych z pracą maszyny.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl