Instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu
Instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu sprawdzi się w każdym biurze, sekretariacie, kancelarii, urzędzie pocztowym i innymi miejscu, w którym wysyła się korespondencję za pomocą tego urządzenia. Pozornie nie stwarza ono dużego zagrożenia dla pracownika. Jednak z uwagi na to, że jest zasilane z sieci, konieczne jest wskazanie potencjalnych czynników ryzyka, takich jak uszkodzony kabel czy włącznik. Prawidłowo przygotowana instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu obejmuje część ogólną oraz czynności przed, w trakcie i po zakończeniu pracy.
Instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu – część ogólna i przygotowanie do pracy
Obsługa maszyn biurowych nie wymaga założenia specjalnego stroju roboczego, jednak niezbędne jest właściwe przygotowanie. W jego zakresie instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu powinna wymieniać:
- przeszkolenie z obsługi urządzenia,
- przeszkolenie z zakresu BHP,
- kwalifikacje do pracy na danym stanowisku,
- dobry stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim.
Niezbędne jest też stworzenie komfortowych warunków pracy, w tym odpowiedniej powierzchni roboczej, wentylacji pomieszczenia i optymalnej temperatury.
W ramach czynności przygotowawczych instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu musi zobowiązywać pracownika do sprawdzenia stanu technicznego urządzenia oraz okablowania, stanu gniazdka sieciowego i mebli na stanowisku pracy.
Instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu – zasady bezpiecznej pracy
W części poświęconej czynnościom wykonywanym podczas pracy instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu musi wymieniać zalecenia, związane z uruchamianiem sprzętu biurowego. Istotna jest przede wszystkim kolejność podłączania kabli – w pierwszej kolejności przewodu zasilającego, a w drugiej – linii telefonicznej. Pracownik powinien też:
- kontrolować pracę urządzenia podczas wysyłania dokumentów,
- zachować prawidłową pozycję ciała podczas pracy,
- zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń do podparcia rąk,
- chronić stanowisko przed dostępem osób nieuprawnionych.
Jakich czynności powinna zabraniać instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu?
Chociaż mogłoby się wydawać, że przy telefaksie trudno o działania niebezpieczne dla zdrowia lub życia, w rzeczywistości zdarza się nieprzemyślane postępowanie. Aby je wykluczyć, instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu musi zawierać wykaz czynności zabronionych. Wśród tych najważniejszych z pewnością są wszelkie prace naprawcze wykonywane bez uprawnień. Niedozwolone jest też podejmowanie jakichkolwiek napraw przy urządzeniu włączonym do sieci.
Inne czynności zabronione, jakie powinna wymieniać instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu, to:
- stawianie na urządzeniu ciężkich przedmiotów,
- wystawianie go na działanie opadów atmosferycznych,
- narażanie na kontakt z wilgocią i płynami,
- ustawianie urządzenia w sąsiedztwie grzejników,
- nieuprawnione naprawianie linii telefonicznej.
Instrukcja BHP przy obsłudze telefaksu musi też zawierać podsumowanie, w którym pracownik znajdzie wskazówki dotyczące postępowania po wypadku oraz ewentualne telefony alarmowe do służb ratowniczych.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl