Instrukcja BHP obsługi bindownicy
Instrukcja BHP obsługi bindownicy jest dokumentem, który zawiera najistotniejsze wskazówki i zalecenia dotyczące bezpiecznej pracy z przyrządem. Urządzenie jest wykorzystywane w introligatorniach, punktach kopiowania i oprawy dokumentów, a także w biurach. W takich miejscach jest niezbędne nie tylko podstawowe przeszkolenie personelu, ale też przygotowanie dokumentu, który będzie przypominał zasady postępowania. Dlatego prawidłowo skonstruowana instrukcja BHP obsługi bindownicy powinna zawierać wykaz czynności niezbędnych, zabronionych oraz dotyczących postępowania po ewentualnym wypadku.
Instrukcja BHP obsługi bindownicy – wymagania ogólne
Bezpieczeństwo pracy z każdym urządzeniem jest uzależnione od dwóch grup czynników. Jedną z nich jest postępowanie pracownika obsługi. Druga to warunki, jakimi charakteryzuje się stanowisko pracy. Zarówno jedne, jak i drugie musi uwzględniać w części ogólnej instrukcja BHP obsługi bindownicy. Są to przede wszystkim takie zasady, jak:
- ustawienie urządzenia na stabilnym podłożu,
- swobodny dostęp do bindownicy,
- zapoznanie pracownika z instrukcją obsługi,
- sprawdzenie stanu technicznego narządzenia.
W przeciwieństwie do pracy z wieloma innymi maszynami obsługa urządzeń biurowych nie wymaga stroju roboczego. Jednak instrukcja BHP obsługi bindownicy powinna zawierać zapis o konieczności pozostawania pracownika w stanie trzeźwości.
Instrukcja BHP obsługi bindownicy – zasady postępowania podczas pracy
Chociaż bindownica nie jest urządzeniem, którego obsługa niesie za sobą wysoki stopień ryzyka, zawsze istnieje prawdopodobieństwo wypadku. W przypadku urządzeń elektrycznych czynnikiem ryzyka jest prąd. Uszkodzony kabel zasilający czy gniazdko mogą przyczynić się do porażenia. Z tego powodu instrukcja BHP obsługi bindownicy musi zawierać zalecenia dotyczące postępowania z urządzeniami elektrycznymi. Do najważniejszych zaliczają się zakazy użytkowania sprzętu z uszkodzonym kablem oraz dokonywania napraw maszyny włączonej.
Ponadto instrukcja BHP obsługi bindownicy powinna też wskazywać na:
- obsługę sprzętu zgodnie z instrukcją producenta,
- usuwanie metalowych spinaczy przed bindowaniem,
- przestrzeganie maksymalnej liczby bindowanych kartek,
- użytkowania maszyny wyłącznie pod nadzorem pracownika,
- regularne usuwanie ścinków z pojemnika.
Instrukcja BHP obsługi bindownicy – czynności zabronione
Lista czynności zabronionych wskazuje pracownikowi, jakie postępowanie może przyczynić się do poważnego w skutkach wypadku. W przypadku maszyn biurowych jest ich niewiele, jednak instrukcja BHP obsługi bindownicy powinna zawierać zakazy podejmowania działań takich jak np. samodzielne naprawianie sprzętu bez uzyskanych wcześniej kwalifikacji. W przypadku uszkodzenia – zwłaszcza narzędzia elektrycznego – niezbędne jest zawiadomienie o tym serwisanta lub przełożonego.
Instrukcja BHP obsługi bindownicy zawierać także część końcową, w której znajdą się informacje o postępowaniu po zakończeniu pracy oraz po wypadku. W pierwszym przypadku pracownik ma obowiązek zabezpieczyć sprzęt. W drugim – udzielić pierwszej pomocy, a o zdarzeniu powiadomić przełożonego.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl