Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki
Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki jest dokumentem sporządzanym z myślą o pracownikach, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie stanowiskowe i zapoznali się z instrukcją obsługi urządzenia. Stanowi przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania i wskazuje na czynności, których podejmowanie stanowi ryzyko zarówno dla operatora, jak i osób postronnych. Prawidłowo sporządzona instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki powinna składać się z części ogólnej, wykazu czynności obowiązkowych i zakazanych oraz uwag końcowych.
Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki – część ogólna
Jak każdy dokument tego typu, również instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki powinna rozpoczynać się od wskazania warunków, jakie musi spełnić operator, aby mógł podjąć pracę. Zaliczają się do nich między innymi: wyposażenie w odpowiednie ubranie robocze, dobry stan zdrowia i trzeźwość oraz uzyskanie odpowiednich uprawnień.
Do obsługi betoniarki nie jest wymagane nabycie konkretnych kwalifikacji zawodowych. Pracownik powinien jednak zostać przeszkolony i zapoznany z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia przez producenta. Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki powinna też wymieniać obowiązek przygotowania miejsca pracy i przestrzegania poleceń przełożonego.
Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki – czynności wykonywane podczas pracy
W części dotyczącej czynności zalecanych instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki musi podkreślać obowiązek starannego przygotowania otoczenia, upewnienia się, że maszyna nie stworzy zagrożenia dla osób postronnych. Zalecane jest też sprawdzenie jej stanu technicznego w zakresie:
- miejsca ustawienia maszyny,
- prawidłowego podłączenia do źródła zasilania,
- uziemienia,
- sprawności instalacji elektrycznej i włącznika,
- sprawności bezpieczników,
- oświetlenia stanowiska pracy.
Dobrze jest też, jeśli instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki zaleca pierwsze uruchomienie urządzenia bez obciążenia w celu sprawdzenia poprawności jego działania.
Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki – czynności zabronione
Każda maszyna w ruchu stwarza zagrożenie dla pracownika oraz innych osób, które znajdują się w jej zasięgu. Dlatego prawidłowo sporządzona instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki zawsze zawiera wykaz czynności zabronionych. Ich wyliczenie pozwala na uniknięcie sytuacji, w których przypadkowe działanie czy bezmyślność pracownika doprowadzą do wypadku. Ponadto wykaz takich czynności jest podstawą do wyciągania konsekwencji, jeśli pracownik zaniedba bezpieczeństwo i doprowadzi do urazu.
Wśród czynności zabronionych powinny się znaleźć wszelkie naprawy i dotykanie ruchomych części urządzenia podczas pracy, uruchamianie niesprawnego sprzętu czy dotykanie przewodów pod napięciem. Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki powinna też zabraniać stosowania prowizorycznych rozwiązań takich jak np. zastąpienie deską rynny spustowej.
Instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki – postępowanie po wypadku
Wskazane jest, aby instrukcja BHP przy obsłudze betoniarki kończyła się zaleceniami dotyczącymi postępowania po wypadku. W dokumencie mogą się znaleźć konkretne wskazówki, takie jak obowiązek udzielenia pierwszej pomocy czy powiadomienia odpowiednich służb. Ważnym elementem jest też zabezpieczenie miejsca wypadku. Dodatkowym zapisem może być informacja o prawie pracownika do przerwania wszelkich czynności, jeśli stwierdzi on możliwe zagrożenie.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl