Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych
Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych jest przeznaczona do wykorzystania na stanowisku pracy obsługiwanym przez oczyszczacza. Zawód ten wiąże się z wykorzystaniem różnych metod i narzędzi niezbędnych do usuwania pozostałości rdzy, starych farb i lakierów, smarów oraz innych zanieczyszczeń powstałych podczas eksploatacji. Z tego powodu dokument powinien zawierać szereg wskazówek i wykaz czynności zabronionych dotyczących każdego możliwego narzędzia czy metody.
Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych – obowiązki i czynniki ryzyka
Przygotowywanie powierzchni elementów stalowych do lakierowania czy innych sposobów obróbki wymaga pozbycia się z niej wielu różnych substancji. Jedne z nich są usuwane mechanicznie, inne – za pomocą ognia lub środków chemicznych. Aby instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych była kompletna, musi uwzględniać wszystkie obowiązki oczyszczacza i związane z nimi ryzyko. Są to między innymi:
- usuwanie zgorzelin i rdzy metodą skuwania za pomocą przecinaków, dłut i młotków,
- usuwanie rdzy z dużych powierzchni za pomocą młotów pneumatycznych,
- usuwanie zgorzeliny i pozostałości lakierów metoda wypalania,
- usuwanie farb, lakierów i smarów środkami chemicznymi,
- usuwanie zanieczyszczeń za pomocą szlifierek,
- czyszczenie powierzchni stalowych za pomocą piaskowania,
- oczyszczanie powierzchni z wykorzystaniem metody hydrodynamicznej.
Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych musi wymieniać zasady postępowania w przypadku każdej z powyższych czynności, wskazując na ryzyko urazów takich jak zranienia, stłuczenia, oparzenie czy zatrucie środkami chemicznymi.
Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych – obowiązki pracownika
Wśród wielu obowiązków pracownika instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych powinna wskazywać na konieczność zapoznania się z instrukcjami obsługi wykorzystywanych urządzeń. Niektóre z nich, takie jak młot pneumatyczny czy maszyna do czyszczenia hydrodynamicznego, są też wyposażone w niezależne instrukcje BHP. Dlatego konieczne jest nie tylko zapoznanie się z nimi, ale również ich stosowanie.
Ponadto instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych musi wymieniać warunki dopuszczenia pracownika do stanowiska. Powinien on mieć odpowiednią odzież ochronną, a także okulary zabezpieczające wzrok przed odpryskami i rękawice robocze, które ochronią dłonie. W przypadku korzystania z maszyn ważne jest, aby ubiór nie miał luźnych, zwisających części czy rękawów. Pracownik bezwzględnie nie może też być pod wpływem alkoholu lub innych używek.
Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych – zagrożenia
Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych jest sporządzana dla różnych stanowisk pracy, na których wykonuje się tego typu zadania, dlatego wśród czynników ryzyka pojawiają się zarówno te związane z pracą na wysokości (upadek), jak i z maszynami czy ostrymi narzędziami. Do zagrożeń zalicza się też porażenie prądem, jeśli maszyna czy narzędzie są zasilane elektrycznie. Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych przeznaczona dla konkretnego stanowiska powinna doprecyzować te zagrożenia, a następnie wskazać czynności zabronione oraz zasady bezpiecznego wykonywania pracy.
Ponadto istnieje też szereg czynników niezwiązanych bezpośrednio z czyszczeniem, ale wynikających np. z rodzaju materiałów czy sprzętu, z jakim ma kontakt pracownik. Instrukcja BHP przy czyszczeniu konstrukcji stalowych może wśród nich wymieniać:
- wystawienie na nadmierny hałas,
- złe warunki pogodowe,
- narażenie na szkodliwe pierwiastki wdychane z pyłem,
- nienaturalna pozycja ciała.
Dodatkowym czynnikiem szkodliwym podczas pracy w trudnych warunkach lub pod presją czasu może też być stres.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl