Instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym
Instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym znajduje zastosowanie w każdym warsztacie mechanicznym, samochodowym, stolarskim, a także na produkcji, gdzie wykonuje się zadania za pomocą wiertarek, szlifierek i innych narzędzi ręcznych. Celem dokumentu jest wskazanie zasad postępowania przed, w trakcie i po zakończeniu pracy, a także w sytuacjach, gdy dojdzie do uszkodzenia sprzętu lub wypadku. Standardowo instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym powinna zawierać część ogólną, w której zostały opisane wymagania stawiane pracownikowi. Zaliczają się do nich:
- kwalifikacje zawodowe,
- przeszkolenie w zakresie bhp,
- dobry stan zdrowia i brak przeciwwskazań do pracy.
Istotne jest też, aby instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym wskazywała na potencjalne zagrożenia, z jakimi musi się liczyć pracownik. Są to zarówno urazy fizyczne, jak i porażenie prądem.
Instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym – przygotowanie do pracy
Na każdym stanowisku pracy, na którym używa się maszyn i urządzeń mechanicznych czy elektrycznych, jest niezbędne dokonanie wstępnych oględzin ich sprawności. Poluzowana nakrętka, wyszczerbione narzędzie czy uszkodzona osłona mogą być przyczyną poważnego w skutkach wypadku. Dlatego instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym powinna zawierać zalecenia dotyczące wstępnych oględzin sprzętu pod kątem jest sprawności, w tym także elementów odpowiedzialnych za zasilanie.
Niezbędnym punktem jest też ten poświęcony odzieży ochronnej. Wszelkie narzędzia pracujące w ruchu stanowią zagrożenie wciągnięciem elementów odzieży. Instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym musi zawierać zalecenia dotyczące zarówno dopasowanego ubioru, jak i innych środków ochrony osobistej. W pracy z takimi narzędziami obowiązuje też całkowity zakaz uruchamiania sprzętu, jeśli pracownik zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości.
Instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym – zalecenia postępowania w czasie pracy
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy jest bezmyślność pracownika, któremu zdarza się np. usuwanie fragmentu materiału spod ostrza bez wyłączenia sprzętu. Aby uniknąć takich sytuacji, instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym musi wyraźnie zaznaczać, co wolno, a czego nie wolno robić pracownikowi. Do bezwzględnych zakazów zalicza się:
- korygowanie ustawień narzędzia bez jego wcześniejszego wyłączenia,
- używanie narzędzia w warunkach do tego nieprzystosowanych,
- samodzielne dokonywanie napraw (przy braku kwalifikacji),
- uruchamianie sprzętu z wadliwym przewodem, obluzowaną przesłoną i innymi nieprawidłowościami.
Jakie zalecenia powypadkowe powinna zawierać Instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym?
Nawet wyjątkowo ostrożne obchodzenie się ze sprzętem i przestrzeganie wszystkich zasad nie gwarantuje, że podczas pracy nie dojdzie do wypadku. Dlatego ważnym punktem, jaki powinna zawierać instrukcja BHP przy pracy narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym, jest wskazanie sposobu postępowania w takich sytuacjach. Niezbędne jest też zobowiązanie pracownika do informowania przełożonych o wszelkich problemach ze sprzętem, zwłaszcza jeśli narzędzie jest wykorzystywane przez różne osoby pracujące na dwóch zmianach.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl