SEKA od wielu lat wspiera klientów z całej Polski w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tę tematykę znamy od podszewki i doskonale zdajemy sobie sprawę, że każdy obszar działalności i branża mają swoją specyfikę. Przepisy BHP koncentrują się na wielu skomplikowanych zagadnieniach, ale także zwracają uwagę na proste środki bezpieczeństwa i higieny. Szczególnie z punktu widzenia przedstawicieli niektórych zawodów bardzo istotna jest higiena dłoni, na których mogą się przenosić groźne dla zdrowia drobnoustroje. Dlatego w wielu naszych szkoleniach kładziemy szczególny nacisk na mycie rąk przez pracowników, czego przykładem będzie branża medyczna, kosmetyczna, jak również gastronomiczna. Zamieszczona poniżej instrukcja mycia rąk stanowi zbiór wskazówek. Stosowanie się do nich to gwarancja zachowania najwyższych zasad higieny w przedsiębiorstwie.
Instrukcja BHP – mycie rąk
Instrukcja mycia rąk wydaje się być banałem, ale w niejednej branży, na przykład spożywczej, odgrywa ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak prawidłowo myć dłonie. Czynność tę przeprowadzamy zbyt krótko i nie zawsze zwracamy wystarczająco dużo uwagi na newralgiczne powierzchnie skóry. W jaki sposób prawidłowo myć ręce, aby mieć pewność odnośnie ich czystości? Przedstawiona tu instrukcja stanowi zbiór dobrych standardów, do których powinni stosować się wszyscy pracownicy.
Instrukcja mycia rąk – minimalna długość prawidłowego mycia
Zacznijmy od optymalnej długości mycia dłoni. Często jedynie delikatnie je namydlamy, a następnie błyskawicznie spłukujemy, co stanowi błąd. Na powierzchniach dłoni pozostają przez to groźne dla zdrowia wirusy, bakterie oraz grzyby, chociaż wizualnie ręce wydają się prezentować nienagannie. Prawidłowa instrukcja mycia rąk zakłada, że czynność ta powinna trwać w sumie przynajmniej 40 sekund. Jeszcze większe wymagania stawiane są przed lekarzami i innymi pracownikami służby zdrowia. W ich przypadku, instrukcje BHP dotyczące mycia rąk nierzadko zakładają, że potrwa ono nawet kilka minut, bo czynność będzie kilkukrotnie powtarzana.
Instrukcja mycia rąk – prawidłowa technika namydlania dłoni, która zapewni odpowiednią ochronę
Szczegółowa instrukcja mycia rąk dla pracowników, z punktu widzenia BHP, powinna także przedstawiać dokładną technikę mycia dłoni. Pierwsza czynność, jaką należy wykonać to zwilżenie rąk, na które następnie trzeba nanieść wystarczająco dużą dozę mydła. Właściwe mycie rąk rozpoczynamy od pocierania o siebie wewnętrznych stron dłoni. Później czyści się w analogiczny sposób stronę zewnętrzną i powierzchnię między palcami. Warto zadbać także o górne części palców, jednocześnie czyszcząc nim wnętrza dłoni.
Namydlany kciuk należy ruchem obrotowym pocierać o zewnętrzne części drugiej dłoni. Natomiast ruchem okrężnym pocieramy o wewnętrzną część dłoni opuszkami palców. Po upływie 40 sekund, a najlepiej jednej minuty, przychodzi czas na dokładne spłukanie dłoni. Drobnoustroje znikają z ich powierzchni wraz z brudem. Ręce najlepiej wysuszyć później jednorazowym ręcznikiem papierowym, a jednocześnie użyć takiego ręcznika do zakręcenia kranu. W końcu na nim też może zbierać się brud i wspomniane już drobnoustroje. Szczegółowa instrukcja mycia rąk zależy od charakteru wykonywanej pracy i odrębnych przepisów BHP. Przedstawiony tutaj schemat stanowi absolutne minimum, ale w wielu branżach konieczne może okazać się znacznie dłuższe czyszczenie, a także dodatkowa dezynfekcja z pomocą specjalnych preparatów..
Instrukcja mycia rąk – newralgiczne powierzchnie skóry, o których nie wolno zapominać
Pamiętając o odpowiednim czasie mycia dłoni, nierzadko zapominamy jednak o newralgicznych powierzchniach. Należą do nich przede wszystkim zewnętrzna część rąk, powierzchnie między palcami, a także opuszki palców i przestrzeń pod paznokciami. Na nich również zbierają się brud i zarazki, dlatego instrukcja mycia rąk zawsze uwzględnia szczególną troskę o te obszary dłoni. Dobra instrukcja mycia rąk, dedykowana konkretnym stanowiskom pracy, powinna zakładać optymalną częstotliwość, a także okoliczności, w których mycie rąk staje się niezbędne – na przykład przed lub po wykonaniu określonych zadań, w trakcie których powierzchnie dłoni narażone są na zanieczyszczenie.
Instrukcja mycia rąk – dobre nawyki pracowników
Właściciel i kadra zarządzająca przedsiębiorstwa ponoszą odpowiedzialność za jakość wykonywanej w nim pracy. Jeśli chodzi o branże, w których higiena odgrywa kluczową rolę, instrukcja mycia rąk powinna być dobrze znana pracownikom i stanowić element wewnętrznych przepisów obowiązujących w firmie. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa oznacza te same korzyści. Ograniczeniu ulega ryzyko, że na skutek braku dostatecznej higieny wśród pracowników, rozwiną się choroby zakaźne, które doprowadzą do fali zwolnień lekarskich i tymczasowo utrudniają normalne funkcjonowanie firmy. Ponadto, przedsiębiorstwa, które stosują się do zasad higieny nie powinny mieć najmniejszych problemów w przypadku kontroli ze strony Sanepidu i innych instytucji kontrolnych.
Instrukcja mycia rąk – szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy uwzględniające to zagadnienie
W SEKA doskonale zdajemy sobie sprawę ze zróżnicowanej specyfiki branż, w których działają nasi klienci. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom organizujemy szkolenia ściśle dostosowane do charakterystyki danego przedsiębiorstwa. Dobrze wiemy, w których branżach należy położyć szczególny nacisk na prawidłowe mycie rąk przeprowadzane regularnie przez pracowników. Szkolenia, które oferujemy odbywają się w największych polskich miastach – w naszych oddziałach regionalnych, które są doskonale przygotowane do przeprowadzania fachowych kursów. W razie potrzeby możemy również zorganizować zajęcia w siedzibie klienta. Aby wziąć udział w kursie lub oddelegować do niego swoich pracowników, wystarczy zapoznać się z listą najbliższych szkoleń. Jeśli takowe akurat się nie odbywają, warto wypełnić stosowny formularz online. Jesteśmy w stanie zorganizować kurs na życzenie naszego klienta. Szkolenia obfitują w wiedzę merytoryczną, która jest wynikiem ponad trzech dekad naszych doświadczeń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. W ostatnich latach ważnym elementem naszej oferty stałeś się szkolenia przeprowadzane zdalnie w formie internetowych kursów.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl