Bezpieczeństwo i higiena pracy to obszar wiedzy, który ma odmienne oblicza. Zagrożenia mogą się czaić w najmniej spodziewanych momentach. Dbając o bezpieczeństwo pracowników, a w niektórych branżach także klientów i konsumentów, nie wolno bagatelizować żadnego aspektu związanego z BHP. Dzięki organizacji szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, od ponad 30 lat, mamy pełną świadomość tego, że jest to bardzo istotna rzecz. Dlatego w naszych kursach zwracamy uwagę na najdrobniejsze detale. Jednym z nich jest dezynfekcja rąk. Nie wolno jej bagatelizować między innymi w branży kosmetycznej, gastronomicznej, podobnie jak produkcji żywności. Świadomy pracodawca powinien dbać o dobre nawyki swoich pracowników związane z higieną. Zamieszczona poniżej instrukcja dezynfekcji rąk zawiera szereg wskazówek w tym zakresie. Oprócz tego oferujemy naszym klientom szkolenia dla przedstawicieli różnych grup zawodowych, z których dezynfekcja rąk odgrywa szczególną rolę.
Instrukcja BHP – dezynfekcja rąk
Instrukcja dezynfekcji rąk to w obecnych czasach niezwykle istotne zagadnienie. Szczególnie przedstawiciele niektórych zawodów muszą wyjątkowo dbać o czystość dłoni i nie dotyczy to wyłącznie lekarzy i pielęgniarek wykonujących zabiegi. Sterylne warunki powinny być zachowane w wielu branżach, na przykład spożywczej czy gastronomicznej. O prawidłowe mycie i dezynfekcję dłoni muszą również dbać osoby zatrudnione w gabinetach kosmetycznych czy fizjoterapeutycznych. W jaki sposób prawidłowo dezynfekować dłonie zgodnie z wytycznymi BHP? Jakiego preparatu do tego używać? Jakie błędy najczęściej popełniamy?
Instrukcja dezynfekcji rąk – wybór odpowiedniego preparatu
Instrukcja dezynfekcji rąk, oprócz zasad jej przeprowadzania, powinna także zawierać informacje o tym, jakiego preparatu należy użyć. Do dezynfekcji dłoni najlepiej sprawdzają się środki zawierające substancje likwidujące wszystkie groźne dla zdrowia drobnoustroje – bakterie, wirusy oraz grzyby. Dobry preparat do dezynfekcji rąk nie musi posiadać bogatego składu. Wystarczy alkohol etylowy – pod warunkiem, że preparat składa się z niego w 60%. Przydatne mogą okazać się także inne substancje pomocnicze. Niejedna instrukcja dezynfekcji rąk, przewidziana dla przedstawicieli konkretnej branży, zakłada wykonywanie tej czynności z wysoką częstotliwością. W takim przypadku warto, aby preparat, który jest używany zawierał także substancje zapobiegające wysuszeniu dłoni, na przykład glicerynę.
Instrukcja dezynfekcji rąk – optymalna długość, która decyduje o skuteczności
Instrukcja dezynfekcji rąk zazwyczaj przypomina instrukcję dotyczącą ich mycia. Dlatego czynność tę warto prowadzić przez przynajmniej 40 sekund, podobnie jak mycie dłoni. Nie zawsze o tym pamiętamy, a przez to dezynfekcja bywa nieskuteczna. W końcu szkodliwe drobnoustroje nie są widoczne gołym okiem, a widok czystych dłoni może okazać się złudny ( z punktu widzenia prawdziwej sterylności).
Instrukcja dezynfekcji rąk – prawidłowa technika dezynfekcji
W pierwszej kolejności należy nanieść na dłonie wybrany preparat. Warto zrobić to obficie, aby zapewnić sobie skuteczność. Nadmiar substancji z pewnością nie będzie szkodliwy. Instrukcja dezynfekcji rąk zakłada zazwyczaj, że czynność tę rozpoczynamy od pocierania o siebie wewnętrznych części obu dłoni. Ich czystość jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie przy ich pomocy chwytamy przedmioty i wykonujemy swoją pracę. Później czynność tę powtarzamy przy rozsuniętych palcach. Następnie należy starannie wyczyścić (w podobny sposób) zewnętrzną część każdej dłoni, czyli część grzbietową. W kolejnym kroku zewnętrzną część dłoni pocieramy o górną część palców drugiej ręki. Później przychodzi czas na dokładne zdezynfekowanie kciuków. Można tego dokonać, wykonując ruchy obrotowe wokół wewnętrznej części drugiej dłoni. Prawidłowa instrukcja dezynfekcji rąk kończy się pocieraniem opuszkami palców o wewnętrzną powierzchnię drugiej dłoni.
Instrukcja dezynfekcji rąk – newralgiczne powierzchnie, o których stosunkowo często zapominamy
Do najczęściej popełnianych błędów, w trakcie dezynfekcji rąk, należy pominięcie newralgicznych powierzchni. Chodzi przede wszystkim o opuszki palców, obszar pod paznokciami, zewnętrzną część dłoni, jak również przestrzenie pomiędzy palcami. W końcu zanieczyszczenia i drobnoustroje zbierają się również tam. Jeśli w trakcie dezynfekcji dłoni preparat wyparuje z ich powierzchni, należy sięgnąć po jego kolejną porcję. Prawidłowa instrukcja dezynfekcji rąk w miejscu pracy znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa. Ważne, by w tej kwestii dokładnie przeszkolić pracowników, aby nie bagatelizowali potencjalnych zagrożeń.
Instrukcja dezynfekcji rąk – dobre praktyki pracodawcy
Warto pamiętać, jak wiele drobnoustrojów przenosi się za pomocą dłoni. Infekcje przez nie wywoływane w skrajnych przypadkach mogą zdziesiątkować kadrę pracowniczą i tymczasowo utrudnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, gdy pracownicy znajdują się na zwolnieniach lekarskich. Czasami najprostsze rozwiązania zapobiegają bardzo poważnym problemom, a prawidłowa dezynfekcja rąk, zwłaszcza w niektórych zawodach i branżach, stanowi tego świetny przykład. Odpowiedzialny pracodawca powinien zadbać o edukację pracowników w tym zakresie. Instrukcja dezynfekcji rąk powinna przypominać im na co dzień, jak ważna jest to kwestia. Warto, na przykad w łazienkach, wywiesić wydrukowane wcześniej instrukcje, które przypomną pracownikom o wadze tego problemu. Odpowiednie instrukcje powinny znaleźć się także w wewnętrznych procedurach przedsiębiorstwa. Nie zaszkodzi regularne uczulenie pracowników na temat wagi codziennej higieny dłoni. Takie dobre praktyki niewiele kosztują, a przedsiębiorstwo uzyskuje dzięki nim wymierne korzyści.
Instrukcja dezynfekcji rąk – ważny element szkoleń oferowanych przez firmę SEKA
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to jedna z naszych specjalności. Obsługujemy klientów reprezentujących rozmaite branże – w tym dziedziny, w których codzienna higiena dłoni jest szczególnie istotna. Dlatego w trakcie organizowanych przez nas szkoleń przedstawiamy również zasady dezynfekcji rąk. Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy zatrudnianych przez nas specjalistów doskonale wiemy, że tej wiedzy nie wolno bagatelizować. Przedsiębiorstwa działające w newralgicznych z punktu widzenia higieny branżach, zapraszamy na dedykowane im szkolenia odbywające się w całej Polsce – w regionalnych oddziałach SEKA. Wystarczy zapoznać się z zaprezentowaną poniżej listą zbliżających się kursów i dokonać zapisu. Dużym powodzeniem cieszą się przygotowywane przez nas szkolenia online, które w niczym nie ustępują swoim stacjonarnym odpowiednikom.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl
NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP
Bezpieczeństwo magazynowania chemikaliów |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
25.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie z zakresu bezpiecznego stosowania diizocyjanianów – szkolenie ogólne |
Białystok |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami |
Wrocław |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników administracyjno-biurowych |
Lublin |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |