Poradnik BHP/Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan
Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan jest przeznaczona dla tych osób, które zawodowo zajmują się dostarczaniem i podłączaniem nowych zbiorników z mieszanką płynnych gazów. Wymiana butli gazowej wiąże się z koniecznością odłączenia pustego zbiornika i przyłączenia nowego, pełnego. Podczas realizacji tej czynności pojawia się ryzyko wycieku oraz rośnie zagrożenie pożarem czy wybuchem. Chociaż minimalne ilości mieszanki propan-butan nie stwarzają jeszcze zagrożenia życia, to przeoczenie najmniejszego defektu czy zaniedbanie najmniejszego drobiazgu mogą nieść trudne do oszacowania konsekwencje. Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan jest obowiązkowym dokumentem, z którym powinien zapoznać się każdy pracownik jeszcze przed podjęciem pracy. Ponieważ od jej przestrzegania zależą życie i zdrowie ludzi, ważne jest, aby zawierała wszystkie istotne ostrzeżenia i zasady postępowania.
Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan – zachowanie ostrożności
Propan-butan jest mieszanką gazów palnych i wybuchowych. Dlatego podczas pracy przy wymianie butli konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i stałe weryfikowanie poprawności ich wykonania oraz sprawności elementów instalacji. Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan powinna zawierać informacje o palności gazów i mocno podkreślać zakaz używania otwartego ognia lub źródła iskier nie tylko podczas wykonywania pracy, ale również w pobliżu instalacji i podczas transportu. Przede wszystkim należy w niej podkreślać zakaz palenia papierosów, który dla palaczy jest odruchem i często odbywa się poza kontrolą rozsądku.
Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan – kontrola techniczna i sprawdzanie szczelności
Obowiązkiem każdego pracownika, który wykonuje takie zadania, jest dokonanie weryfikacji sprawności poszczególnych elementów instalacji. Jest on bowiem odpowiedzialny nie tylko za prawidłowe wykonanie przyłącza nowej butli, ale też gwarantuje bezpieczeństwo jej późniejszego użytkowania. Z tego powodu Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan powinna wymieniać wszystkie obowiązki pracownika, na które składają się też:
- sprawdzenie stanu technicznego butli oraz świadectwa przeprowadzenia jej sprawdzianu technicznego,
- sprawdzenie stanu akcesoriów przyłączeniowych, oznak odkształceń czy korozji oraz uszkodzeń węży,
- przeprowadzenie próby szczelności po dokonaniu wymiany butli,
- weryfikacja zgodności rodzaju i parametrów technicznych akcesoriów przyłączeniowych z parametrami gazu dostarczanego przez konkretnego dystrybutora.
Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan – zasady montażu i czynności zakazane
Prawidłowo przygotowana Instrukcja BHP wymiany butli z gazem Propan-Butan powinna też zawierać opis czynności wykonywanych przy właściwym odłączaniu starej i przyłączaniu nowej butli. Niezbędne jest też opisanie sposobów postępowania z butlą podczas jej przenoszenia, transportu czy montażu – ostrzeżenie przed uderzaniem butlą, przechowywanie i montaż w pozycji pionowej, w temperaturze nie wyższej niż 50 st. C i z dala od otwartego ognia. Instrukcja powinna zawierać wyszczególnienie czynności zabronionych takich jak np. instalacja butli w budynku zasilanym z sieci gazowej.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl