Instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości
Instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości jest niezbędna na każdym stanowisku, na którym pracownik wykonuje zadania na poziomie wyższym niż 1 metr. Wbrew ogólnemu przekonaniu, wysokość nie oznacza piątego piętra w budynku czy kilkunastometrowego rusztowania. Do zdarzeń niebezpiecznych, objętych przepisami BHP zalicza się też spadnięcie z wysokiego stołu czy szczebla drabiny. W takim ujęciu instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości dotyczy zarówno pracowników budowlanych, którzy wykonują ocieplenie fasady budynku, jak i sprzątaczki myjącej okna czy klosze lamp sufitowych.
Instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości – podstawowe wymagania
Jak każdy dokument tego typu, również instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości musi zawierać szczegółowy opis wymagań, jakie powinien spełnić pracownik przed przystąpieniem do wykonywania zadania. Szczególnie ważny jest tu dobry stan zdrowia potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, z wykluczeniem lęku wysokości, zaburzeń równowagi spowodowanych uszkodzeniem błędnika czy wad wzroku, które nie są korygowane.
Jako warunki niezbędne, instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości musi też wymieniać ukończone 18 lat oraz odbycie odpowiedniego szkolenia z zakresu BHP. Niezbędne są też dobra kondycja fizyczna i psychiczna oraz trzeźwość. W większości sytuacji jest też zalecane zezwolenie przełożonego na wykonywanie takiej pracy.
Instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości – czynności wstępne
Prace na wysokości niosą za sobą ryzyko wypadków, które mogą zakończyć się śmiercią. Im wyżej znajduje się pracownik, tym większe narażenie na takie uszkodzenia, co powinna uwzględniać instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości. Oznacza to umieszczenie w niej różnych zapisów zależnie od tego, czy dokument dotyczy pracowników serwisu sprzątającego, czy osób wykonujących alpinistyczną wycinkę drzew. W każdym przypadku w dokumencie powinny się znaleźć:
- zasady wyboru metody wykonania pracy,
- czynności wstępne, takie jak m.in. weryfikacja kwalifikacji i przygotowania pracownika,
- sprawdzenie sprawności sprzętu wykorzystywanego podczas pracy (zarówno w przypadku korzystania z drabiny, jak i szelek bezpieczeństwa),
- zasady stosowania środków ochrony osobistej (kask, rękawice, okulary).
Instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości – dobór i kontrola sprzętu
Podczas wykonywania każdej pracy na wysokości jednym z najważniejszych elementów są zabezpieczenia. Sprzęt powinien być starannie dobrany i sprawdzony pod kątem jego pełnej sprawności. Dlatego instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości w znacznej części powinna być poświęcona tej tematyce. Zalecane są zapisy dotyczące podstawowych wymogów związanych z wyborem sprzętu, z uwzględnieniem specyfiki pracy, konieczności przemieszczania się pracownika i jego zakresu.
Ponadto instrukcja BHP wykonywania prac na wysokości musi wskazywać sytuacje, w których wykonywanie zadań jest zabronione. Zaliczają się do nich np. oblodzenie czy zły stan techniczny konstrukcji, silny wiatr (powyżej 10m/s) lub mróz (poniżej -15 st. C), a także intensywne opady atmosferyczne, mgła czy burza z wyładowaniami.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl