Instrukcja BHP w pracowni chemicznej
Instrukcja BHP w pracowni chemicznej wymaga uwzględnienia szczególnych warunków oraz czynników ryzyka, jakie panują w tym pomieszczeniu. Są to nie tylko środki chemiczne o destrukcyjnym działaniu – często żrące, niebezpieczne dla skóry czy oczu, ale też substancje lotne, łatwopalne, toksyczne itp. Dlatego tak ważne jest bardzo wyraźne określenie zasad, jakie obowiązują osoby nieupoważnione do wykonywania określonych grup eksperymentów czy dostępu do konkretnych rodzajów odczynników. Z tego też powodu ogólna instrukcja BHP w pracowni chemicznej powinna być uzupełniona szczegółowymi zapisami, które dotyczą konkretnego miejsca i jego specyfiki.
Instrukcja BHP w pracowni chemicznej – postanowienia ogólne
Każda poprawnie skonstruowana instrukcja BHP w pracowni chemicznej zawiera szereg postanowień ogólnych, które obowiązują w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się preparaty chemiczne i istnieje ryzyko ich niebezpiecznego działania. Do wyjątkowo istotnych zaliczają się:
- utrzymanie ładu i czystości zarówno na stanowiskach pracy, jak i w szafkach czy na stolikach z odczynnikami i sprzętem,
- stosowanie środków ochrony osobistej – fartucha, okularów ochronnych, rękawic gumowych,
- zachowanie szczególnej ostrożności przy przenoszeniu pojemników i wykonywaniu eksperymentów z substancjami żrącymi lub stężonymi kwasami,
- stosowanie się do zasad postępowania z różnymi substancjami chemicznymi zależnie od ich właściwości.
Instrukcja BHP w pracowni chemicznej – przygotowanie pomieszczenia
Środki chemiczne znajdujące się w pracowni i wykorzystywane do doświadczeń są łatwopalne, żrące, lotne lub/i toksyczne. Dlatego przed przystąpieniem do pracy konieczne jest zadbanie o stworzenie jak najbezpieczniejszych warunków w pomieszczeniu. Instrukcja BHP w pracowni chemicznej powinna nakładać obowiązek kontroli stanu oświetlenia oraz systemu wentylacyjnego. Niezbędne jest też zadbanie o wyposażenie przeciwpożarowe, w tym o odpowiedni typ gaśnic.
Kolejnym istotnym punktem jest postępowanie w przypadku poparzenia kwasem czy ługiem. Warto uwzględnić też konieczność wyposażenia pomieszczenia w apteczkę z neutralizatorami tych substancji. Wszelkie wypadki powinny być zgłaszane przełożonemu.
Instrukcja BHP w pracowni chemicznej – zasady postępowania podczas eksperymentów
Pracownia chemiczna jest przede wszystkim miejscem, w którym przeprowadza się doświadczenia z udziałem różnych substancji. Dlatego instrukcja BHP w pracowni chemicznej wiele uwagi powinna poświęcać właśnie tym aspektom. Obejmują one takie elementy, jak:
- korzystanie wyłącznie z atestowanych szklanych naczyń laboratoryjnych,
- przestrzeganie zasad kolejności łączenia środków chemicznych (np. wlewanie kwasu do wody, a nie odwrotnie),
- stosowanie odpowiednich środków prewencyjnych, takich jak dbanie o szczelność aparatury w przypadku reakcji, podczas których dochodzi do wydzielania gazów, czy też ekstrahowanie substancji łatwopalnych z dala od źródeł ognia.
Instrukcja BHP w pracowni chemicznej jest uzupełnieniem obowiązkowego szkolenia pracowników, a także ich zawodowych kwalifikacji i fachowej wiedzy. Nie tylko stanowi zabezpieczenie na wypadek zdarzenia losowego, ale też przypomina o obowiązkach, które – z uwagi na ich oczywisty charakter – są często zapominane.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl