Instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich
Instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich jest dokumentem, który stanowi uzupełnienie standardowego szkolenia wstępnego oraz instruktażu stanowiskowego. Umieszczona w stolarni, dostarcza informacji o zagrożeniach i zasadach postępowania, które pozwalają ich uniknąć. Jest to istotne w miejscach, w których pracownik ma kontakt z maszynami w ruchu oraz ostrymi narzędziami. Do tej grupy zaliczają się piły mechaniczne, krawędziarki, szlifierki, wyrówniarki, grubościówki i wiele innych. Korzystanie z każdej z nich niesie za sobą ryzyko spowodowania urazu, a nawet zagrożenia życia.
Instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich – ogólne bezpieczeństwo pracy
Jak w każdym miejscu pracy, również w stolarni obowiązują ogólne zasady, których należy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Są to czynności związane z obsługą urządzeń elektrycznych, zachowaniem higieny i porządku na stanowisku pracy, zabezpieczaniem narzędzi czy stosowaniem środków ochrony osobistej. W przypadku stolarni ważne są zarówno ochronniki słuchu, jak i okulary czy rękawice.
Instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich powinna też zawierać zapisy dotyczące kwalifikacji i przygotowania pracownika do zajęcia stanowiska i obsługi urządzeń. Są to zarówno uprawnienia zawodowe, jak i szkolenia BHP czy ukończenie 18 lat, brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz dobre samopoczucie i trzeźwość.
Instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich – bezpieczna obsługa maszyn
Poza zaleceniami i nakazami ogólnymi instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich musi też zawierać informacje o czynnikach ryzyka, jakie niesie za sobą obsługa maszyn stolarskich. Są to urządzenia kwalifikowane jako niebezpieczne ze względu na to, że pracują w nich ruchome ostrza, często z wysoką prędkością lub pod dużym naciskiem. W takich warunkach wystarczy chwila nieuwagi, aby pracownik stracił palec lub całą dłoń.
Instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich powinna zawierać wykaz czynności obowiązkowych oraz zabronionych. Są to między innymi:
- zakaz wykonywania napraw, regulacji i konserwacji podczas pracy maszyny,
- zakaz uruchamiania maszyny po stwierdzeniu jakiejkolwiek nieprawidłowości (wyszczerbione ostrze, poluzowana osłona),
- zakaz uruchamiania maszyny i jej obsługi bez przeszkolenia,
- obowiązek noszenia dopasowanej odzieży, bez rozpiętych rękawów i luźnych fragmentów tkaniny,
- obowiązek uprzedzania osób postronnych o uruchamianiu maszyny zwłaszcza w przypadku, gdy podczas obróbki wyrzuca ona drobne fragmenty materiału.
Instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich – obsługa urządzeń elektrycznych
Maszyny stolarskie zazwyczaj są zasilane elektrycznie, co stwarza dodatkowe ryzyko porażenia prądem. Dlatego instrukcja BHP przy zmechanizowanych pracach stolarskich musi zawierać także zapisy dotyczące postępowania z takim sprzętem. Do typowych zapisów zaliczają się: zakaz włączania uszkodzonego przewodu do gniazdka, unikanie kontaktu z uszkodzonym przewodem, wyłączenie maszyny w przypadku iskrzenia lub przerwy w dostawie prądu. Niezbędne jest też powiadomienie o uszkodzeniu osoby odpowiedzialnej za utrzymanie maszyn lub przełożonego.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl